Bir Sayfa Seçin

Instagram Reklam Verme Hakkında Her Şey

233 Yorum Yapıldı
Mustafa Öztürk tarafından yazıldı.

Türkiye’nin en faydalı Instagram Reklam Verme rehberine hoş geldiniz!
En doğru şekilde instagram reklamı verebilmeniz için hem telefondan hem bilgisayardan Adım Adım Instagram Reklam Verme’den, Instagram Reklam Ücretlerine, Story reklamı vermekten hedef kitle seçimine kadar Instagram’a Reklam Verme’den önce bilmeniz gereken her şey hakkında kapsamlı bir rehber hazırladım.

Instagram zaten sizi sürekli olarak bildirimlerle, bütün paylaşımlarınızın altındaki yanıp sönen mavi Tanıtımını Yap butonu ile reklam vermeniz için uğraşıyor. Reklam vermek kolay, ileri ileri ileri diyerek reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Ama size müşteri getirecek, İŞ’e yarayan reklam vermek istiyorsanız birazdan okuyacaklarınıza dikkat edin.

Instagram Reklam Verme Rehberi

Instagram Reklam Verme Rehberini Türkiye’deki bütün işletmelerin en doğru şekilde instagram reklamı verebilmesi için sürekli olarak geliştireceğim. Henüz sorunuzun cevabını bu sayfada bulamadıysanız hemen yorum olarak sorun. En kısa sürede size mail cevap verdikten sonra, aynı sorunu yaşayacak kişilere yardımcı olmak için cevabı bu rehberin sonuna ekleyeceğim. Bu yüzden yorum ya da mail ile bana instagram reklam verme sorunlarını yazmaktan çekinmeyin.


Uzun ve kapsamlı bir rehber olduğu için buraya içindekiler bölümü ekliyorum. Eğer tam olarak aradığınız bir cevap varsa üstüne tıklayarak direkt o bölüme gidebilirsiniz. Ama en doğru instagram reklamını vermek için tüm rehberi okumanızı tavsiye ederim.

Neden Instagram’da Sponsorlu Reklam Vermelisiniz?

 1. Paylaşımlarınızı Takipçileriniz Bile Görmüyor

Instagram ana sayfası için algoritma getirdiğinden bu yana içerikleri sadece sizi takip etmek isteyenlerin bile çok küçük bir kısmına gösteriyor. Bu da instgram hesabını büyütmek, instagram satış yapmak isteyenler için çok kötü bir durum. Binbir emekle ayakta tuttuğunuz işletmenizin hak ettiği kadar görünür olmasını istiyorsanız içeriklerinizi reklamlarla desteklemeniz gerekmektedir.

 1. Instagram Reklamları Çok Ucuz

Instagram Reklam Verme Rehberi’nin devamında instagram reklam fiyatlarını daha derinden inceleyeceğiz ancak bunu bilmek gerekiyor; günde 5 lira bütçeyle de instagram reklamı verebilirsiniz. Hiç reklam vermeyen bir işletmeye göre 5 liralık instagram reklamı bile sizi çok daha üstün hale getirebilir. Tabii ki hedef kitlenizi iyi belirlerseniz.

 1. Instagram Hedef Kitleleri Muhteşem Çalışıyor

Sayfa büyümenizi sadece hashtag’lere bağlarsanız; içeriğinizi görenlerin büyük kısmı aslında hedef kitlenizdeki insanlar olmayacak. Ancak reklam hedef kitlenizi doğru belirlerseniz direkt potansiyel müşterilerinize reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Instagram üzerinde, anneleri, yeni evlileri, güzelliğe önem verenleri, işletme sahibi üniversite mezunu Fenerbahçeli 30 yaşından büyük Ankara’da yaşayan kadınları hedefleyebilirsiniz.

 1. Instagram Reklamları ile Ulaşılan Nüfus’ta Dünya Lideriyiz

We Are Social’ın 2020 yılında yayınladığı rapora göre Instagram Reklamları ile Türkiye’nin satın alma gücü olan 13 yaşının üzerindeki nüfusunun %57’sine ulaşabiliyoruz. Bu oran bizi dünya birincisi yapıyor.
Kaynak:

instagram reklam verme

Instagram’ın Türkiye kullanıcı sayısı 38 milyon. Yapılan araştırmalarda insanların %60’ı instagram’da yeni ürünler keşfettiklerini, %30’u da instagram sayesinde yeni ürünler satın aldıklarını söylüyor. Daha detaya girecek olursam belki yüzlerce sebep bulabilirim Instagram’a reklam vermeniz için.


Bu işin özeti bu: Eğer işinizi, instagram hesabınızı büyütmek istiyorsanız instagram reklamlarını kullanmanız neredeyse zorunlu. Şimdi gelelim bir diğer önemli konuya.

Instagram Reklam Verme Ücretleri

Instagram’a her girdiğinizde takip etmemenize rağmen sizden çok daha ufak rakibinizin reklamını gördüğünüzde “Kaç para ulan instagram reklamı” diye kendinize sormuşsunuzdur. Belki daha da kötüsü sürekli büyük firmaların aynı reklamını defalarca ama defalarca görerek sizin asla buna bütçenizin yetmeyeceğini düşündünüz.

Size 1 iyi 1 de kötü haberim var; önce kötüyle başlıyorum 🙂

 1. Instagram Reklamlarının Belirli Bir Ücreti Yok

Instagram reklamlarının ücretlendirmesi; reklam görseliniz ve reklam metninizin, reklam yaptığınız hedef kitlenin ne kadar ilgisini çektiğine göre değişiyor. Yani bir reklamınızda 100 liraya 1.000 kişiye ulaşırken bir başka reklamınızda 100 liraya 10.000 kişiye ulaşabilirsiniz.

 1. İyi Haber: Instagram Reklam Fiyatı’nın Alt Limiti Yok

Muhtemelen bu konu hakkında öğrenmek istediğiniz şeyin cevabı burada yatıyor. Yukarıda da dediğim gibi 5 liralık da reklam verebilirsiniz 5 milyon liralık da. En ucuz instagram reklamı, en az kaç para gibi bir şey söz konusu değil. Bu durum tabii ki kendi reklamınızı kendiniz verdiğiniz durumlar için geçerli. Eğer reklamlarınızı yönetmeniz için bir şirket ile anlaştığınızda muhtemelen sizden 1000 lira alıp 300 liralık reklam verecektir.

Instagram Reklamlarına Kaç Para Harcamalıyım?

Instagram reklamlarındaki diğer her şey gibi bu da ürün ya da hizmetinize, hedef kitlenize ve reklam sonucu ulaşmak istediğiniz hedefe göre değişiyor.

Benim her zaman kullandığım çok basit bir hesaplama yöntemi var: Ürün ya da Hizmetiniz’den tüm maaliyetlerinizi çıkardığınızda ortaya çıkan kar; reklamlardaki 1 ürün ya da hizmet satışından daha düşük olmalı. Yani eğer 50 TL kar ettiğim bir ürüne 90 TL’lik bir reklam verdiğimde eğer 2 adet ürün satabiliyorsam; ürün başına 5 lira da olsa hala kardasın. Bu noktada artık ürün satış başına reklam maliyetini düşürecek optimizasyonlara yönelmeye başlayabilirsin.

Bazen amacımız satış değildir ya da satışı tam olarak ölçemeyiz. Mesela bir kuaförsünüz ve yakın çevreye reklam çıktınız. Sizin zaten müşteriniz olanlar reklamı görüp size gelmeye karar verebilir. Böyle durumlarda ürün bazında kar hesabı yapmadan 100 – 200 liralık bir reklam ile test edip; sonrasında bu reklam sonuçlarına göre reklam bütçesine karar vermek önemli.

Ayda 20.000 TL’den fazla harcayan müşterilerim var ancak onlarda bile yeni bir reklam oluştururken önce ufak bir bütçede test edip sonrasında yükseltiyorum. Bu ilk ayıracağınız bütçeyi sizi zarar ettirmeyecek en büyük bütçe olarak kendinizin belirlemesi en doğru olacaktır.

Bu ön bilgileri aldıysak şimdi Adım Adım Instagram Reklam’ı Vermeye geçelim.

Instagram Uygulaması Üzerinden “Tanıtımını Yap” Düğmesi ile instagram Reklam Verme

Öncelikle belirteyim; eğer evinizde işinizde bilgisayarınız varsa, hatta kendi bilgisayarınız olmasa bile çocuğunuzun bilgisayarı varsa instagram reklamlarınızı kesinlikle bilgisayar üzerinden Facebook Reklam Yöneticisi kullanarak vermenizi tavsiye ederim. Instagram uygulaması üzerinden bir kaç tıklama ile reklam vermek çok kolay ama Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden çok daha fazla reklam hedefi ve hedef kitle seçeneğiniz olacak. Instagram Reklam Verme Rehberi’nin devamında bu yöntemi de anlatacağım. Bu yöntemi şu kişiler için anlatıyorum:

 1. Düzenli bilgisayar erişimi olmayanlar
 2. Bilgisayardan, teknolojiden çok iyi anlamayan ama reklam vermek isteyen
 3. Sürekli reklam vermeyeceğim sadece denemek istiyorum diyenler

Instagram üzerinden verdiğiniz reklamın faydasını görür, düzenli olarak reklam vermeye karar verirseniz kesinlikle bilgisayardan Facebook Reklam Yöneticisine geçiş yapmanızı tavsiye ederim.

Instagram İşletme Hesabına Geçme

Instagram üzerinden reklam vermeniz için öncelikle hesabınızın işletme hesabı olması gerekmektedir. Instagram hesabınızı profesyonel hesaba dönüştürdüğünüz zaman gönderi istatistikleri vb birçok faydalı araç kullanımınıza açılmış olacak.

Türkiye’de yanlış bilinen bir konu var. Instagram hesabınızı işletme hesabına çevirmek paylaşımlarınızın daha az kişiye ulaşmasına neden olmaz.

Profesyonel Hesaba geçmeden önce bilmeniz gereken bir diğer konu da eğer instagram hesabınız gizli ise işletme hesabına geçiş yaptıktan sonra herkese açık olacaktır. Bunu değiştirmenin bir yolu yok maalesef.

Adım Adım Instagram İşletme Hesabı

Instagram Reklamı için Instagram İşletme Hesabı Açma

Yukarıdaki görselde yer alan adımları takip ederek Instagram hesabınızı işletme hesabına çevirebilirsiniz.

 1. Instagram uygulamasında sağ üst köşedeki 3 çizgi hamburger butonuna dokunun
 2. Ekranın altındaki Ayarlar butonuna dokunun
 3. Açılan menüde hesap ayarlarını seçin
 4. Karşısınıza çıkan sayfada en alttaki Profesyonel Hesaba Geçiş Yap bağlantısına tıklayın
 5. Instagram Profesonel Sayfa Türlerinden sizi en iyi anlatanı seçin. Eğer bir işletmeyseniz işletmeyi, instagram hesabını büyütmek isteyen bir fenomen adayıysanız ya da ünlü biriyseniz İçerik Üretici seçeneğini seçin.

Sizi en iyi anlatan profesyonel instagram hesabı tipini seçtikten sonra ileri butonuna dokunun ve işletme bilgilerinizi girerek bu süreci tamamlayın. İşte şimdi Instagram’da Reklam Verme‘ye hazırsınız.

Tanıtımını Yap Butonu ile Sponsorlu Gönderi Oluşturma

Instagram zaten sizi sürekli olarak bildirimlerle, bütün paylaşımlarınızın altındaki yanıp sönen mavi Tanıtımını Yap butonu ile bu şekilde reklam vermeniz için uğraşıyor. Reklam vermek kolay, ileri ileri ileri diyerek reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Ama size müşteri getirecek İŞ’e yarayan reklam vermek istiyorsanız birazdan okuyacaklarınıza dikkat edin.

Adım 1: Yönlendirme Hedefi Seçin

Tanıtımını Yap butonuna tıkladınız ve karşınıza yana kayırmalı tanıtım ekranı geldi.

Instagram Tanıtımını Yap Butonu

Reklamımız için 3 farklı hedef seçebiliriz:

 1. Reklama Tıklayanlar Profil Sayfana Gelsin

Reklam hedefimiz net bir ürün satışı değilse; insanların sizi, profilinizi tanımasını, diğer paylaşımlarınızı da görmesini, ilgi çekici bulursa takip etmesini istiyorsanız bu hedefi seçebilirsiniz.

 1. Reklama Tıklayanlar İnternet Sitesine Gitsin

Eğer sitenizde son yazdığınız yazıya trafik çekmek istiyorsanız ya da e-ticaret sitesi üzerinden ürün satmak istiyorsanız, ya da bir ürün ya da hizmetiniz hakkında ayrıntılı bilgi bulunan bir tanıtım yazısına yönlendirmek istiyorsanız bu hedefi seçebilirsiniz.

Bu reklam hedefinde reklamına tıklayanlar, reklam oluşturma sayfasında yazacağınız site adresine yönlendirilecektir. Bu sitenin sizin siteniz olmasına gerek yok, etkinliğinizin bilet satış sayfasına ya da Youtube kanalınıza da bu reklam modeliyle ziyaretçi çekebilirsiniz.

 1. Reklama Tıklayanlar Sana Mesaj Atsın

Bu reklam modelinde ise reklama tıklandığında direkt olarak mesaj kutusu açılır ve kişi size mesaj atar. Eğer birçok butik sayfası gibi satış operasyonunuzu mesajlar üzerinden yönetiyorsanız bu yönlendirme hedefini seçebilirsiniz.

Şimdi gelelim en önemli meseleye: Hedef Kitle Seçimi

Adım 2: Hedef Kitle Seçme

Hedef Kitle Belirleme meselesi; tüm bu instagram reklam verme sürecinin en kritik noktası. Yanlış Reklam Hedefi seçseniz, bütçenizi yanlış belirleseniz hatta reklam görseliniz bile yanlış olsa hedef kitleniz doğru olduktan sonra instagram’dan satış yapabilirsiniz.

Olaya tersten bakarsak da her şey mükemmel olsa bile yanlış hedef kitle seçerseniz bütün paranızı çöpe atmış olursunuz.

Örnekle anlatmam gerekirse; makyaj malzemesi reklamını erkeklere yayınlarsanız, Üsküdar ilçesindeki mağazanızın reklamını Beylikdüzü’ne yaparsanız reklamınıza dair her şey mükemmel olsa bile bu şekilde müşteri kazanamazsınız.

Instagram Hedef Kitle Seçimi

Bu ekrana geldiğinizde sizi iki seçenek bekliyor.

 1. Otomatik Hedef Kitle

Otomatik Hedef Kitle seçiminde; Instagram sizin takipçilerinizin ortak özellikleri baz alarak; takipçilerinize benzeyen kişilere reklam gösterir.

Şu durumlarda bu seçeneği asla kullanmamalısınız.

 • Daha önce takipçi satın aldıysanız:

Bir işletmenin kendisine yapabileceği en kötü şey takipçi satın almaktır ama bu ayrı bir konu. Takipçi satın aldıysanız otomatik hedef kitle kullanmamanızın sebebi instagram’ın hedef kitlenizi doğru analiz edemeyecek olmasıdır. Bot takipçileriniz varsa reklamınızı da botlar görecektir.

 • Bölgesel bir hizmet sunuyorsanız

Kadıköy’de bir restaurant’ınız varsa hedef kitlenizi de Mecidiyeköy olarak seçmeniz lazım. Takipçilerinizin hepsi Kadıköy’de yaşıyor ya da çalışıyorsa belki olabilir ama bu çok küçük bir ihtimal.

Peki o zaman otomatik hedef kitlenin amacı ne, kim kullanabilir?

Eğer tüm Türkiye’ye satış yapan bir butikseniz, ya da takipçi sayınızı arttırmak isteyen bir Fenomenseniz, bütün takipçileriniz organik ve potansiyel müşterilerinizden oluşuyorsa Otomatik Hedef Kitle‘yi kullanabilirsiniz.

 1. Kendi Hedef Kitleni Oluştur

İşte doğru kullanırsanız size SINIRSIZ MÜŞTERİ kazandıracak yer burası. Bu seçeneği seçtiğinizde böyle bir sayfaya geliyorsunuz.

Hedef Kitle Oluşturma

Burada ilk olarak hedef kitlemize bir isim veriyoruz. Ben siteyle alakalı olması için sınırsız müşteri adını verdim ama ilerleyen dönemlerde çok fazla sayıda hedef kitleniz olabilir, bu sebeple hedef kitlenizi en iyi tanımlayan ismi vermenizi tavsiye ederim. Hedef kitlenizin ayırt edici özelliklerini mutlaka isimde belirtin.

 • Yakın Çevre – Kadınlar
 • Bursa – Spor Yapanlar – Kadınlar

şeklinde tek bakışta hedef kitlenizi size anlatan bir isim olması işinizi kolaylaştıracaktır.
Şimdi gelelim asıl olaya: Hedef Kitleyi Belirleme

 1. Instagram Reklamlarında Konum Belirleme
Instagram Reklam Konumu Belirleme

Burada iki seçenek var; biri Bölgesel diğeri ise Yerel.

 • Bölgesel’i Seçtiğimizde

Reklam göstermek istediğimiz şehirleri ya da tüm Türkiye’yi, ya da potansiyel müşterilerimizin olduğunu düşündüğümüz diğer ülkeleri hedefleyebiliriz.

 • Yerel’i Seçtiğimizde

Bu seçenekte ise o anda bulunduğumuz konumun çevresine ya da gireceğimiz özel bir adresin çevresine reklam gösterebiliriz.

Eğer yerel bir işletmeyseniz ya da tüm şehire değil de satın alma gücü yüksek, zenginlerin daha çok ikamet ettiği bir bölgeye reklam göstermek istiyorsanız bu seçeneği kullanarak reklamınızın yayınlanacağı bölgeyi seçebilirsiniz.

Yarı çap ayarından ise reklamın ne kadar genişlikte bir bölgeye gösterilmesini istediğinizi belirleyebilrisiniz. Örneğin: restaurantınıza öğle yemeği müşterisi çekmek istiyorsanız 1-2 km uzaklığındaki alanı seçebilirsiniz. Ya da yukarıda da dediğim gibi satın alma gücü yüksek kesimi hedefliyorsanız ya da potansiyel müşterileriniz otomobilleriyle size geliyorsa daha geniş bir alanı hedefleyebilirsiniz.

 1. Instagram Reklamlarında İlgi Alanı Belirleme

Hedef kitle seçiminin en önemli nokta olduğundan bahsetmiştim. Bu hedef kitle içindeki en önemli alan ise ilgi alanı belirleme. Facebook Reklam Yöneticisi ile reklam verirken biraz daha net bir şekilde seçebileceğiniz ilgi alanlarını görebiliyorsunuz. Ancak Instagram uygulamasından reklam verirken bu iş tamamen hayal gücünüze kalıyor.

Arama kutusuna hedef kitlenizi tanımlayacak kelimeleri girerek Instagram’ın size önereceği ilgi alanlarından sizin için uygun olanları seçin.

Instagram Reklam İlgi Alanı Belirleme

Yukarıdaki görselde size örnek olması için 3 farklı ilgi alanı araması yaptım. Seyahat, Dekorasyon, Anne.. Örneğimin burdan sonrasına “Anne” hedef kitlesi ile devam edeceğim. Aşağıda da gördüğünüz gibi Anne araması yaptığımda karşıma çıkan sonuçlardan hedef kitlesi anneler olan bir instagram hesabı için uygun olanlarını seçtim.

Hedef Kitle İlgi Alanı

Bu aşamada sizin işinizle alakalı olan, olabildiğince fazla ilgi alanı seçmenizi tavsiye ediyorum. Ancak fazla ilgi alanı seçeceğim derken alakasız kişileri hedeflemekten çekinin.

 1. Instagram Reklamlarında Yaş Ve Cinsiyet Belirleme

Bu alan gözünüze en basit görünebilir. Öyle de ama yine de dikkat etmemiz gereken noktalar var. Sizin müşterileriniz her yaşta ya da cinsiyette olabilir. Ama bu her yaş ve cinsiyeti hedeflemeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Instagram reklamlarımızda hedef kitle belirlemenin amacı; ürün ya da hizmetimiz ile en alakalı kişilere ulaşmak.

55 yaşındaki bir kadın da annedir, ancak siz yeni doğan ya da çocuk kıyafetleri satmaya çalışıyorsanız yaşı daha genç olanları seçmelisiniz.

Ya da hem erkeklere hem kadınlara hizmet veren bir kuaför salonunuz var, ve müşterileriniz de her yaştan olabiliyor. Böyle durumlarda kadınlara ve erkeklere farklı iki paylaşımınızın tanıtımını yapmalısınız. Yaş seçerken de her yaştan insan size gelebilir evet doğru; ama müşterilerinizin %90’ı 27 – 35 yaş aralığında ise siz de bu yaş aralığına reklam göstermelisiniz.

Hedef Kitlede Yaş ve Cinsiyet Seçimi

Ben anneleri hedeflediğim örnek kampanyamda 22 – 40 yaş arası kadınları tercih ettim. Cinsiyet seçeneğinde erkekleri de seçtiğiniz zaman annelik ile ilgili sayfaları takip eden ne kadar çok erkek olduğuna şaşıracaksınız. Bu yüzden ilgi alanı seçiminizi muhakkak yaş ve cinsiyet ile daraltın.

Adım 3: Instagram Reklamlarında Bütçe ve Süre Ayarı

Hedef kitlemizi belirledikten sonra sağ üst köşedeki onay düğmelerine bastığımızda bizi reklam vermenin üçüncü ve son aşaması bekliyor olacak: Bütçe ve Süre Ayarı

Bütçe ve Süre Ayarı

Burada Bütçe çizgisinden reklamınızın günde kaç TL harcamasını istediğinizi, Süre çizgisinden de reklamın kaç gün boyunca devam etmesini istediğinizi seçiyorsunuz.

Örnekteki görselde ben günde 20 TL ve 5 gün olarak seçtim. Toplam miktar da en yukarıda gördüğünüz gibi 100 TL. Ödeme yaparken %18 KDV de eklenecek ve 118 TL ödemesi olacak.

Bu sayfadaki diğer önemli unsur da tahmini erişim. Bu örnekte 14.000 ve 38.000 aralığında kişiye erişmesini tahmin ediyor Instagram. Bu tahmin aralığının bu kadar açık olmasının sebebi insanların reklamınıza ne tepki vereceğini instagram’ın önceden kestirememesi. Eğer insanlar reklamınıza çok ilgi gösterirse 100 TL’ye 38.000 kişiye ulaşabilirsiniz.

Bu hayatta 100 TL ile alınabilecek daha iyi bir şey var mı emin değilim gerçekten 🙂 Reklam görseliniz reklam metniniz ve hedef kitleniz iyi ayarlandıktan sonra SINIRSIZ MÜŞTERİ kazanmak çok kolay. Müşteri taleplerine yetişmek zor!

Instagram Reklam Onay Ekranı

Bütçe ve süre ayarlarınızı da belirledikten sonra tüm kampanya detaylarınızı gözden geçirebileceğiniz bir özet sayfası sizi karşılayacak.

Reklam Onay Sayfası

Bu ekranda, tanıtım yaptığınız içeriği, yönlendirme hedefini, hedef kitlenizi, bütçe ve yayın sürenizi, ödeme yönteminizi, toplam reklam bütçenizi ve vergi miktarını kontrol ettikten sonra Tanıtım Oluştur butonuna dokunarak reklamınızı başlatabilirsiniz.

Instagram Tanıtım Değerlendirme Süresi

Reklamınız instagram tarafından onaylanana kadar yayınlanmaya başlamayacaktır. Instagram’ın bu değerlendirme süresi hesaptan hesaba ve içerikten içeriğe göre değişiklik gösterebilir.

Instagram Tanıtım Onay Bekleniyor

Çok aktif reklam yönetimi yaptığım sayfalarda genelde 1 saat içinde bu onay gelirken, ilk defa reklam verdiğim sayfalarda bu süre 12 saate kadar çıkabiliyor. Ancak instagram ve Facebook resmi olarak 24 saat içinde onaylanacağını söylüyor. Yani ne olur ne olmaz eğer cuma akşamı gerçekleşecek bir indirim ya da etkinlik reklamını son güne bırakmayın. Reklam onaylanana kadar sizin etkinliğinizin süresi geçebilir. Instagram Reklamlarının Reddedilme sebeplerine rehberin sonunda yer vereceğim. Şimdi Facebook Reklam Yöneticisi ile Reklam Verme ile devam edelim.

Facebook Reklam Yöneticisi Üstünden Instagram Reklamı Verme

Instagram üzerinden Tanıtımını Yap butonu ile reklam vermeyi anlatmadan önce de söylediğim gibi eğer düzenli bilgisayar erişiminiz var -çocuğunuzun bilgisayarı bile olsa- kesinlikle Facebook reklam yöneticisi üzerinden reklamlarınızı verin. Şimdi geçelim Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden Reklam Verme’ye.

Facebook Sayfası Açma

Birçok işletme hızlıca telefonlarından instagram hesaplarını oluşturup bu serüveni sadece telefonlarından yönetiyorlar. Böyle olunca da Facebook sayfası, web sitesi gibi birçok temel internet varlığı olmuyor. Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden reklam verebilmek için ilk önce bir Facebook sayfasına ihtiyacımız var. Bu bağlantıya tıklayarak Facebook sayfanızı açabilirsiniz.

Facebook Sayfası Açma

Karşınıza çıkan bu sayfada sizi en iyi tanımlayan seçeneği seçerek İşletme sayfanızı açabilirsiniz.

Instagram Hesabını Facebook Sayfasına Bağlama

Facebook hesabınızı açtıysanız ya da zaten varsa asıl önemli noktaya gelelim. Instagram hesabınızı facebook sayfanıza bağlamanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmemiz gerekiyor.

Instagram Hesabını Facebook Sayfasına Bağlama
 1. Facebook sayfamızda sağ üst köşede yer alan Ayarlar butonuna tıklıyoruz.
 2. Açılan sayafada sol taraftaki menüde aşağılarda yer alan Instagram seçeneğine tıklıyoruz.
 3. Hesabı Bağla yazan butona tıklıyoruz.
 4. Açılan pencerede instagram hesabımıza giriş yapıp, onaylıyoruz ve bu kadar!

Facebook Business Manager Açma

Facebook ve Instagram nimetlerinden en iyi yararlanmanın yolu Facebook Business Manager açma. Birçok kişi için kafa karıştırıcı gibi görünse de aslında Facebook Business Manager hesabınızı bir süre kullandıktan sonra her şeyin çok daha net ve kolay olacağını göreceksiniz.

Facebook Business hesabı açmak için business.facebook.com adresini ziyaret edin.

Faceboook Business Manager Açma

Yukarıdaki sayfa karşınıza çıkacak. Sağ üst köşedeki Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

Facebook Business Manager Açma

Karşınıza çıkan sayfada işletme bilgilerinizi girdikten sonra ileri butonuna tıklayın. Bir sonraki aşamada işletmenizin adres, telefon vb bilgilerini girdikten sonra Gönder butonuna tıklayarak Business Manager hesabınızı oluşturabilirsiniz. Business Manager’ı açtıysak sıra geldi Facebook Reklam Hesabı açmaya.

Yine business.facebook.com adresine girerek işletme yönetimi sayfamızı açıyoruz. Sol üst köşedeki üç çizgi hamburger menü ikonunu tıklayarak menüyü açıyoruz. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi en sağdaki sütunda İşletme Ayarları yazan bir buton var. Ona Tıklıyoruz.

Business Manager İşletme Ayarları

İşletme Ayarları Sayfasına Geldiğimizde Aşağıdaki Adımları Uyguluyoruz

Facebook Reklam Hesabı Açma
 1. Sol taraftaki menüden Reklam Hesapları seçeneğine tıklıyoruz.
 2. Açılan sayfada üstteki mavi + Ekle yazan butona tıklıyoruz
 3. Açılan menüde Yeni Bir Reklam Hesabı Oluşturun seçeneğine tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki pop up çıkacak.

Yeni Facebook Reklam Hesabı Oluşturma

Bu sayfada reklam hesabının ismini belirliyoruz. Saat dilimini ve para birimini seçiyoruz. Burası çok önemli:

Para birimi ve saat dilimi daha sonradan değiştirilemiyor. Eğer instagram bir sebeple Amerika saat dilimi ve Amerikan Doları’nı size ilk seçenek olarak getirirse bunu değiştirmeyi unutmayın. Aksi takdirde dolar üzerinden ücretlendirilir ve tarih değişiklikleri Amerika’ya göre olur.

Facebook Reklam Yöneticisi Üzerinden Reklam Verme

Evet biraz uğraştırıcı ama inanın buna değer. Sınırsız Müşteri derken boş vaad ya da hayal satmıyorum. Sınırsız Müşteri’ye giden yolu en doğru şekilde anlatmaya çalışıyorum ve bu yol çoğu zaman zorlu etaplardan oluşuyor.

Facebook Reklam Kampanyası Oluşturma
 1. https://business.facebook.com/adsmanager/ adresinden reklam yöneticisi sayfasını ziyaret edin.
 2. Kampanyalar sekmesine tıklayın.
 3. Yeşil + Oluştur butonuna tıklayın.

Artık Serüvenimiz Başlıyor.

Instagram & Facebook Reklam Kampanyası Seçenekleri

Instagram üzerinden tanıtımını yap butonuna tıklayarak reklam vermek istediğimizde 3 seçeneğimiz vardı.

 • Profil sayfası ziyareti
 • İnternet sayfası ziyareti
 • Özel mesaj kutusu ziyareti

Facebook reklam yöneticisi üzerinden reklam oluşturmak istediğimizde bu sayı 11’e çıkıyor.

Kampanya Pazarlama Amaçları
 1. Marka Bilinirliği

Eğer reklamınız ile ulaşmak istediğiniz sonuç marka bilinirliği ise bu yöntemi seçebilirsiniz. Marka Biliniriği reklamlarında Facebook, hedef kitlenizde reklamınıza en çok ilgi gösteren kişilere tekrar tekrar reklamınızı gösterecek. Bu reklamın sonucunda da tahmini olarak kaç kişinin aklında kaldığınızı size söylüyor.

 1. Erişim

Bu reklam yöntemini seçerseniz; Facebook reklamınızı olabildiğince fazla kişiye ulaştırmaya çalışacak.

 1. Trafik Reklamları

Bu reklam modelinde Facebook ya da Instagram dışındaki web sitelerine yönlendirecek reklamlar yapabilirsiniz.

 1. Etkileşim Reklamları

Instagram hesabınızda paylaştığınız içeriklere reklam vermek istiyorsanız bu reklam modelini kullanmalısınız.

 1. Uygulama Yüklemeleri

Eğer bir mobil uygulamanız varsa ve insanların indirmesini istiyorsanız bu reklam modeliyle tek tıkla app store’lardaki download sayfasına kişileri yönlendirebilirsiniz.

 1. Video Görüntüleme

Eğer bir videonun reklamını yapmak istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Diğer reklam türlerinde de reklam görseli olarak bir video seçebiliyorsunuz ancak bu reklam modelinde reklam verdiğiniz zaman video izleme sayfalarında daha sık ön plana çıkarılıyorsunuz.

 1. Potansiyel Müşteri Bulma

Eğer telefonla ya da mail üzerinden satış gerçekleştiriyorsanız bu yöntem tam size göre. Bu reklam modelinde hedef kitleniz tek bir tıklama ile size ad soyad, mail adresi ve telefon numarası bilgisi bırakıyor. Dileğinize göre almak istediğiniz bilgileri kendiniz de forma ekleyebiliyorsunuz. Potansiyel Müşteri Formu’na özel alanlar eklemek toplayacağınız lead sayısını azaltırken daha ciddi alıcıların form doldurmasını sağlayabilir.

 1. Mesajlar

Bu reklam modelinde kişilerin direkt Whatsapp numaranıza ya da facebook – instagram sayfanıza mesaj atmanızı sağlayabilirsiniz.

 1. Dönüşümler

Facebook dönüşüm reklamlarında web sitenize gönderdiğiniz kişilerin satış, sepete ekleme vb hareketlerini takip edebilirsiniz. E-ticaret siteleri için en uygun reklam modellerinden biridir. Facebook; ürününüzü satın alan kişileri analiz ederek reklamlarınızı bu kişilere benzeyen yeni kişilere otomatik olarak gösterir.

 1. Katalog Satışları

Katalog satışları reklamında, business manager üzerinden yükleyeceğiniz ürün kataloglarınıza otomatik olarak reklam verebilirsiniz. E-ticaret sitelerinde incelediğiniz bir ürünlerin reklamını facebook’a, instagram’a girdiğinizde görmenizi sağlayan reklam modeli bu.

 1. Mağaza Trafiği

Yerel işletmeler için bir başka önemli reklam modeli de bu. Business manager’a işletme adresinizi onayladıktan sonra bu reklamı verebiliyorsunuz. Sizin mağazınızın, cafenizin, dükkanınızın yakınlarına gelen insanlara reklam gösterip, bu kişilere özel indirimler tanımlayabiliyorsunuz.

Instagram Postuna Facebook Reklam Yöneticisi Üzerinden Reklam Verme

Kampanya oluşturma sayfasında pazarlama amacımızı etkileşim reklamı olarak seçiyoruz. Karşımıza çıkan sayfada 3 seçenek var:

 • Gönderi Etkileşimi
 • Sayfa Beğenmeleri
 • Etkinlik Yanıtları

Instagram hesabımızdaki bir içeriğin reklamını yapmak için Gönderi Etkileşimi seçeneği ile devam etmemiz gerekiyor. Sayfa Beğenmeleri sadece Facebook sayfanıza beğeni kazanmak için, Etkinlik Yanıtları ise Facebook Sayfanızda oluşturacağınız bir etkinliğe insanları davet etmek için sadece Facebook üzerinde gösterilen reklamlardır.

Gönderi etkileşimi’ni seçip kampanya ismimizi belirledikten sonra bizi reklam seti sayfası bekliyor.

Facebook Reklam Seti Ayarları

Bu sayfada reklamınız ile alakalı

 • Hedef Kitle
 • Reklam Alanları
 • Bütçe ve Süre

ayarlarını yapacaksınız.

Facebook Instagram Hedef Kitle Ayarları

Facebook Reklam Seti Ayarları
 • Burada ilk önce reklamımızın hangi konumlarda yayınlanmasını istediğimizi seçiyoruz.
 • Ardından yaş ve cinsiyet tercihini seçiyoruz.
 • Diller kısmına Türkçe ve İngilizce’yi ekleyebilirsiniz. Eğer eklemezseniz özellikle çok geniş hedef kitlelerde Facebook’u Arapça kullanan, ülkemizi ziyaret eden ya da göç etmiş kişiler de reklamlarınızı görecektir.
Facebook Detaylı Hedefleme

Bir sonraki aşamada instagram üzerinden reklam verirken göremediğimiz ama hedef kitle belirlerken çok çok önemli olan bir alana geliyoruz.

Facebook Detaylı Hedefleme

Burada demografik bilgiler, ilgi alanları ve davranışlar isimli 3 temel kategori altında yüzlerce farklı hedefleme seçeneğini görebilirsiniz.

Mümkünse bu alanı teker teker tüm kırılımlarını görene kadar inceleyin, gerekirse saatlerinizi harcayın (ben yıllarımı harcadım, çok faydasını gördüm.) ama sizin işinizle akalı olabilecek hedef kitleleri tespit edin.

Facebook Reklam Alanları

Sadece Instagram Reklam Verme

Detaylı Hedef Kitlenizi belirledikten sonra aşağıya doğru devam ederken bir sonraki aşama Reklam Alanları. Facebook burada kalın puntolar ile Otomatik Reklam Alanları (Tavsiye edilir.) yazsa da kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Reklam Alanlarını Düzenle seçeneğine tıkladığınızda yukarıdaki alan açılacak. Buradan reklamlarınızın nerede görüntülenmesini istediğinizi seçebilirsiniz.

Eğer reklamlarınızı otomatik olarak seçerseniz; Audience network üzerinden okey oyunları ya da çocuk oyunları bütün reklam gösterimlerinizi bitirir. Facebook daha çok para kazanır ama siz müşterilerinize ulaşamassınız. Remarketing reklamlarında otomatiği kullanabilirsiniz.

Eğer reklamınız sadece instagramda gözüksün istiyorsanız Platform seçeneklerinde sadece Instagram’ı seçin.

Sadece Instagram Story Reklamı Verme

Eğer reklamınız sadece Instagram Story’de yayınlansın istiyorsanız Platform’da instagram’ı seçtikten sonra Akışlar seçeneğine tıklayarak instagram akışları seçeneğini de pasif hale getirin. Bu menü’de sadece instagram story ayarı seçili olduğunda reklamlarınız sadece story’lerde gözükecektir.

Reklam Seti Bütçe Ayarları

Instagram Reklam Verme Reklam Seti Bütçe Ayarları

Reklam seti sayfasında ki son aşamada da reklamlarınızın yayınlanacağı tarihi, günlük harcamak istediğiniz reklam bedelini belirleyebilirsiniz. Bu ayarlarla birlikte reklam seti ayarlarını tamamladınız. Şimdi devam butonuna basarak reklamınızı oluşturun.

instagram Reklam Verme

Devam butonuna tıkladınız ve reklam oluşturma sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken noktaları da hızlıca belirteyim.

Instagram Reklam Oluşturma
 • Öncelikle Facebook sayfanızı ve instagram sayfanızı doğru seçtiğinizden emin olun. Bu sayfadaki işleriniz bittiğinde reklamı yayınla demeden önce tekrar kontrol edin, çünkü Facebook’taki bir hatadan dolayı bu alanlar durup dururken değişebiliyor. Özellikle birden fazla sayfanız varsa yanlış sayfa ile reklamınız yayınlanabiliyor.
 • Facebook ve Instagram sayfanızı seçtikten sonra instagram paylaşımımıza reklam vermek için Mevcut Gönderiyi Kullan seçeneğine geliyoruz ve Kreatif bölümündeki Gönderi Seçin butonuna basıyoruz. Aşağıdaki ekran karşınıza gelecek.
Instagram Reklam Verme: Gönderi Seçimi

Burada dikkat etmeniz gereken nokta; bu ekran açıldığında ilk önce Facebook Sayfası gönderilerini listeliyor. Eğer aynı içerikleri Facebook’ta da paylaşıyorsanız yanlışlıkla seçmek çok kolay. Her seferinde Instagram sekmesine geldiğinizden emin olun.

Bu şekilde reklam vermek için paylaşımınızın tek fotoğraf ya da tek videodan oluşması gerekmektedir.

Paylaşımızı seçtikten sonra en alttaki yeşil Onayla butonuna basarak reklamınızı başlatabilirsiniz!

 

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Instagram mükemmel bir Pazar yeri. Instagram müşteri çekme ise mükemmelden de iyi. Ama yeni açılmış Instagram hesabınıza giriş yaptığınızda sizi endişeye düşüren iki soru var: "Instagram hesabımı nasıl büyüteceğim?" "Benim ürünümü / hizmetimi satın alacak müşterileri...

233 Yorumlar

 1. Büşra

  Merhaba, bir koçluk hesabım var ve instagramdan hedef kitle belirleyip çıktığım son reklam, istediğim hedef kitleden çok saptı. Örneğin bundan önceki reklamlarda kişisel gelişimine önem veren kadınlar çoğunlukla gelirken son çıktığım reklamda sadece erkekler profili ziyaret etti ve sanırım bu durum hesabın algoritmasını da etkileyebilir. Hedef kitlede cinsiyet belirtmek istememiştim, böyle olacağını bilemedim. Düzeltmek için ne yapmam gerekir? Beğenenleri engelleyip tekrar engelini açmayı bile düşündüm 🙂

  Yanıtla
 2. eda keske

  İnstagramda birkaç kez reklam verdim.Hepsini de 2.gün yasakladı ve sonraki reklam verme iznini de kaldırdı.Yazdığımda yasağı kaldırdı ama bir sonraki reklamı para almasına rağmen engelledi.Konu kişisel gelişimdi.Reklamda aykırı bir durum yoktu.Anlayamadım.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   daha önceki gösterimler için para çekmiştir.
   kişisel gelişim cümlelerini bazen umut satma gibi algılayıp durdurabiliyor.
   kesin vaadler yerine daha yuvarlak köşeli cümleler / görseller kullanmaya çalışın.

 3. Pınar

  Merhaba hesabımda tanıtım yapmak istediğimde para birimi dolar olarak görünüyordu. Türk lirasına çevirmeye çalıştım hesabım kısıtlandı hiç bir reklam veremiyorum yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   maalesef sonradan değiştirilemiyor. yeni bir reklam hesabı açmanız gerekiyor.

 4. Ecem

  Merhabalar bir şey sormak istiyorum. Instagram üzerinden reklam vermek istiyorum ancak erişeceğim tahmini hesap sayısını göremiyorum. Eskiden görebiliyordum. Bu problemi nasıl çözebilirim?

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   bazen instagram’da bu şekilde hatalar olabiliyor. güncellemelerden sonra düzelmiştir muhtemelen diye tahmin ediyorum

 5. Asuman KENDİR

  Facebook üzerinden verdiğimiz reklamların verimli olması için facebook sayfamızı aktif kullanmamız gerekir mi? Sadece instagram reklamı için açmış olmamız yeterli mi yoksa?

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   gerekli değil. fb üzerinden sadece instagramda gözükecek şekilde reklam verebilirsiniz.

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir