Bir Sayfa Seçin

Instagram Reklam Verme Hakkında Her Şey

189 Yorum Yapıldı
Mustafa Öztürk tarafından yazıldı.

Türkiye’nin en faydalı Instagram Reklam Verme rehberine hoş geldiniz!
En doğru şekilde instagram reklamı verebilmeniz için hem telefondan hem bilgisayardan Adım Adım Instagram Reklam Verme’den, Instagram Reklam Ücretlerine, Story reklamı vermekten hedef kitle seçimine kadar Instagram’a Reklam Verme’den önce bilmeniz gereken her şey hakkında kapsamlı bir rehber hazırladım.

Instagram zaten sizi sürekli olarak bildirimlerle, bütün paylaşımlarınızın altındaki yanıp sönen mavi Tanıtımını Yap butonu ile reklam vermeniz için uğraşıyor. Reklam vermek kolay, ileri ileri ileri diyerek reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Ama size müşteri getirecek, İŞ’e yarayan reklam vermek istiyorsanız birazdan okuyacaklarınıza dikkat edin.

Instagram Reklam Verme Rehberi

Instagram Reklam Verme Rehberini Türkiye’deki bütün işletmelerin en doğru şekilde instagram reklamı verebilmesi için sürekli olarak geliştireceğim. Henüz sorunuzun cevabını bu sayfada bulamadıysanız hemen yorum olarak sorun. En kısa sürede size mail cevap verdikten sonra, aynı sorunu yaşayacak kişilere yardımcı olmak için cevabı bu rehberin sonuna ekleyeceğim. Bu yüzden yorum ya da mail ile bana instagram reklam verme sorunlarını yazmaktan çekinmeyin.


Uzun ve kapsamlı bir rehber olduğu için buraya içindekiler bölümü ekliyorum. Eğer tam olarak aradığınız bir cevap varsa üstüne tıklayarak direkt o bölüme gidebilirsiniz. Ama en doğru instagram reklamını vermek için tüm rehberi okumanızı tavsiye ederim.

Neden Instagram’da Sponsorlu Reklam Vermelisiniz?

 1. Paylaşımlarınızı Takipçileriniz Bile Görmüyor

Instagram ana sayfası için algoritma getirdiğinden bu yana içerikleri sadece sizi takip etmek isteyenlerin bile çok küçük bir kısmına gösteriyor. Bu da instgram hesabını büyütmek, instagram satış yapmak isteyenler için çok kötü bir durum. Binbir emekle ayakta tuttuğunuz işletmenizin hak ettiği kadar görünür olmasını istiyorsanız içeriklerinizi reklamlarla desteklemeniz gerekmektedir.

 1. Instagram Reklamları Çok Ucuz

Instagram Reklam Verme Rehberi’nin devamında instagram reklam fiyatlarını daha derinden inceleyeceğiz ancak bunu bilmek gerekiyor; günde 5 lira bütçeyle de instagram reklamı verebilirsiniz. Hiç reklam vermeyen bir işletmeye göre 5 liralık instagram reklamı bile sizi çok daha üstün hale getirebilir. Tabii ki hedef kitlenizi iyi belirlerseniz.

 1. Instagram Hedef Kitleleri Muhteşem Çalışıyor

Sayfa büyümenizi sadece hashtag’lere bağlarsanız; içeriğinizi görenlerin büyük kısmı aslında hedef kitlenizdeki insanlar olmayacak. Ancak reklam hedef kitlenizi doğru belirlerseniz direkt potansiyel müşterilerinize reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Instagram üzerinde, anneleri, yeni evlileri, güzelliğe önem verenleri, işletme sahibi üniversite mezunu Fenerbahçeli 30 yaşından büyük Ankara’da yaşayan kadınları hedefleyebilirsiniz.

 1. Instagram Reklamları ile Ulaşılan Nüfus’ta Dünya Lideriyiz

We Are Social’ın 2020 yılında yayınladığı rapora göre Instagram Reklamları ile Türkiye’nin satın alma gücü olan 13 yaşının üzerindeki nüfusunun %57’sine ulaşabiliyoruz. Bu oran bizi dünya birincisi yapıyor.
Kaynak:

instagram reklam verme

Instagram’ın Türkiye kullanıcı sayısı 38 milyon. Yapılan araştırmalarda insanların %60’ı instagram’da yeni ürünler keşfettiklerini, %30’u da instagram sayesinde yeni ürünler satın aldıklarını söylüyor. Daha detaya girecek olursam belki yüzlerce sebep bulabilirim Instagram’a reklam vermeniz için.


Bu işin özeti bu: Eğer işinizi, instagram hesabınızı büyütmek istiyorsanız instagram reklamlarını kullanmanız neredeyse zorunlu. Şimdi gelelim bir diğer önemli konuya.

Instagram Reklam Verme Ücretleri

Instagram’a her girdiğinizde takip etmemenize rağmen sizden çok daha ufak rakibinizin reklamını gördüğünüzde “Kaç para ulan instagram reklamı” diye kendinize sormuşsunuzdur. Belki daha da kötüsü sürekli büyük firmaların aynı reklamını defalarca ama defalarca görerek sizin asla buna bütçenizin yetmeyeceğini düşündünüz.

Size 1 iyi 1 de kötü haberim var; önce kötüyle başlıyorum 🙂

 1. Instagram Reklamlarının Belirli Bir Ücreti Yok

Instagram reklamlarının ücretlendirmesi; reklam görseliniz ve reklam metninizin, reklam yaptığınız hedef kitlenin ne kadar ilgisini çektiğine göre değişiyor. Yani bir reklamınızda 100 liraya 1.000 kişiye ulaşırken bir başka reklamınızda 100 liraya 10.000 kişiye ulaşabilirsiniz.

 1. İyi Haber: Instagram Reklam Fiyatı’nın Alt Limiti Yok

Muhtemelen bu konu hakkında öğrenmek istediğiniz şeyin cevabı burada yatıyor. Yukarıda da dediğim gibi 5 liralık da reklam verebilirsiniz 5 milyon liralık da. En ucuz instagram reklamı, en az kaç para gibi bir şey söz konusu değil. Bu durum tabii ki kendi reklamınızı kendiniz verdiğiniz durumlar için geçerli. Eğer reklamlarınızı yönetmeniz için bir şirket ile anlaştığınızda muhtemelen sizden 1000 lira alıp 300 liralık reklam verecektir.

Instagram Reklamlarına Kaç Para Harcamalıyım?

Instagram reklamlarındaki diğer her şey gibi bu da ürün ya da hizmetinize, hedef kitlenize ve reklam sonucu ulaşmak istediğiniz hedefe göre değişiyor.

Benim her zaman kullandığım çok basit bir hesaplama yöntemi var: Ürün ya da Hizmetiniz’den tüm maaliyetlerinizi çıkardığınızda ortaya çıkan kar; reklamlardaki 1 ürün ya da hizmet satışından daha düşük olmalı. Yani eğer 50 TL kar ettiğim bir ürüne 90 TL’lik bir reklam verdiğimde eğer 2 adet ürün satabiliyorsam; ürün başına 5 lira da olsa hala kardasın. Bu noktada artık ürün satış başına reklam maliyetini düşürecek optimizasyonlara yönelmeye başlayabilirsin.

Bazen amacımız satış değildir ya da satışı tam olarak ölçemeyiz. Mesela bir kuaförsünüz ve yakın çevreye reklam çıktınız. Sizin zaten müşteriniz olanlar reklamı görüp size gelmeye karar verebilir. Böyle durumlarda ürün bazında kar hesabı yapmadan 100 – 200 liralık bir reklam ile test edip; sonrasında bu reklam sonuçlarına göre reklam bütçesine karar vermek önemli.

Ayda 20.000 TL’den fazla harcayan müşterilerim var ancak onlarda bile yeni bir reklam oluştururken önce ufak bir bütçede test edip sonrasında yükseltiyorum. Bu ilk ayıracağınız bütçeyi sizi zarar ettirmeyecek en büyük bütçe olarak kendinizin belirlemesi en doğru olacaktır.

Bu ön bilgileri aldıysak şimdi Adım Adım Instagram Reklam’ı Vermeye geçelim.

Instagram Uygulaması Üzerinden “Tanıtımını Yap” Düğmesi ile instagram Reklam Verme

Öncelikle belirteyim; eğer evinizde işinizde bilgisayarınız varsa, hatta kendi bilgisayarınız olmasa bile çocuğunuzun bilgisayarı varsa instagram reklamlarınızı kesinlikle bilgisayar üzerinden Facebook Reklam Yöneticisi kullanarak vermenizi tavsiye ederim. Instagram uygulaması üzerinden bir kaç tıklama ile reklam vermek çok kolay ama Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden çok daha fazla reklam hedefi ve hedef kitle seçeneğiniz olacak. Instagram Reklam Verme Rehberi’nin devamında bu yöntemi de anlatacağım. Bu yöntemi şu kişiler için anlatıyorum:

 1. Düzenli bilgisayar erişimi olmayanlar
 2. Bilgisayardan, teknolojiden çok iyi anlamayan ama reklam vermek isteyen
 3. Sürekli reklam vermeyeceğim sadece denemek istiyorum diyenler
İlgini çekebilir:   Instagram Hashtag Taktiği: Instagram Hashtag Erişimini 44'e Katladık!

Instagram üzerinden verdiğiniz reklamın faydasını görür, düzenli olarak reklam vermeye karar verirseniz kesinlikle bilgisayardan Facebook Reklam Yöneticisine geçiş yapmanızı tavsiye ederim.

Instagram İşletme Hesabına Geçme

Instagram üzerinden reklam vermeniz için öncelikle hesabınızın işletme hesabı olması gerekmektedir. Instagram hesabınızı profesyonel hesaba dönüştürdüğünüz zaman gönderi istatistikleri vb birçok faydalı araç kullanımınıza açılmış olacak.

Türkiye’de yanlış bilinen bir konu var. Instagram hesabınızı işletme hesabına çevirmek paylaşımlarınızın daha az kişiye ulaşmasına neden olmaz.

Profesyonel Hesaba geçmeden önce bilmeniz gereken bir diğer konu da eğer instagram hesabınız gizli ise işletme hesabına geçiş yaptıktan sonra herkese açık olacaktır. Bunu değiştirmenin bir yolu yok maalesef.

Adım Adım Instagram İşletme Hesabı

Instagram Reklamı için Instagram İşletme Hesabı Açma

Yukarıdaki görselde yer alan adımları takip ederek Instagram hesabınızı işletme hesabına çevirebilirsiniz.

 1. Instagram uygulamasında sağ üst köşedeki 3 çizgi hamburger butonuna dokunun
 2. Ekranın altındaki Ayarlar butonuna dokunun
 3. Açılan menüde hesap ayarlarını seçin
 4. Karşısınıza çıkan sayfada en alttaki Profesyonel Hesaba Geçiş Yap bağlantısına tıklayın
 5. Instagram Profesonel Sayfa Türlerinden sizi en iyi anlatanı seçin. Eğer bir işletmeyseniz işletmeyi, instagram hesabını büyütmek isteyen bir fenomen adayıysanız ya da ünlü biriyseniz İçerik Üretici seçeneğini seçin.

Sizi en iyi anlatan profesyonel instagram hesabı tipini seçtikten sonra ileri butonuna dokunun ve işletme bilgilerinizi girerek bu süreci tamamlayın. İşte şimdi Instagram’da Reklam Verme‘ye hazırsınız.

Tanıtımını Yap Butonu ile Sponsorlu Gönderi Oluşturma

Instagram zaten sizi sürekli olarak bildirimlerle, bütün paylaşımlarınızın altındaki yanıp sönen mavi Tanıtımını Yap butonu ile bu şekilde reklam vermeniz için uğraşıyor. Reklam vermek kolay, ileri ileri ileri diyerek reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Ama size müşteri getirecek İŞ’e yarayan reklam vermek istiyorsanız birazdan okuyacaklarınıza dikkat edin.

Adım 1: Yönlendirme Hedefi Seçin

Tanıtımını Yap butonuna tıkladınız ve karşınıza yana kayırmalı tanıtım ekranı geldi.

Instagram Tanıtımını Yap Butonu

Reklamımız için 3 farklı hedef seçebiliriz:

 1. Reklama Tıklayanlar Profil Sayfana Gelsin

Reklam hedefimiz net bir ürün satışı değilse; insanların sizi, profilinizi tanımasını, diğer paylaşımlarınızı da görmesini, ilgi çekici bulursa takip etmesini istiyorsanız bu hedefi seçebilirsiniz.

 1. Reklama Tıklayanlar İnternet Sitesine Gitsin

Eğer sitenizde son yazdığınız yazıya trafik çekmek istiyorsanız ya da e-ticaret sitesi üzerinden ürün satmak istiyorsanız, ya da bir ürün ya da hizmetiniz hakkında ayrıntılı bilgi bulunan bir tanıtım yazısına yönlendirmek istiyorsanız bu hedefi seçebilirsiniz.

Bu reklam hedefinde reklamına tıklayanlar, reklam oluşturma sayfasında yazacağınız site adresine yönlendirilecektir. Bu sitenin sizin siteniz olmasına gerek yok, etkinliğinizin bilet satış sayfasına ya da Youtube kanalınıza da bu reklam modeliyle ziyaretçi çekebilirsiniz.

 1. Reklama Tıklayanlar Sana Mesaj Atsın

Bu reklam modelinde ise reklama tıklandığında direkt olarak mesaj kutusu açılır ve kişi size mesaj atar. Eğer birçok butik sayfası gibi satış operasyonunuzu mesajlar üzerinden yönetiyorsanız bu yönlendirme hedefini seçebilirsiniz.

Şimdi gelelim en önemli meseleye: Hedef Kitle Seçimi

Adım 2: Hedef Kitle Seçme

Hedef Kitle Belirleme meselesi; tüm bu instagram reklam verme sürecinin en kritik noktası. Yanlış Reklam Hedefi seçseniz, bütçenizi yanlış belirleseniz hatta reklam görseliniz bile yanlış olsa hedef kitleniz doğru olduktan sonra instagram’dan satış yapabilirsiniz.

Olaya tersten bakarsak da her şey mükemmel olsa bile yanlış hedef kitle seçerseniz bütün paranızı çöpe atmış olursunuz.

Örnekle anlatmam gerekirse; makyaj malzemesi reklamını erkeklere yayınlarsanız, Üsküdar ilçesindeki mağazanızın reklamını Beylikdüzü’ne yaparsanız reklamınıza dair her şey mükemmel olsa bile bu şekilde müşteri kazanamazsınız.

Instagram Hedef Kitle Seçimi

Bu ekrana geldiğinizde sizi iki seçenek bekliyor.

 1. Otomatik Hedef Kitle

Otomatik Hedef Kitle seçiminde; Instagram sizin takipçilerinizin ortak özellikleri baz alarak; takipçilerinize benzeyen kişilere reklam gösterir.

Şu durumlarda bu seçeneği asla kullanmamalısınız.

 • Daha önce takipçi satın aldıysanız:

Bir işletmenin kendisine yapabileceği en kötü şey takipçi satın almaktır ama bu ayrı bir konu. Takipçi satın aldıysanız otomatik hedef kitle kullanmamanızın sebebi instagram’ın hedef kitlenizi doğru analiz edemeyecek olmasıdır. Bot takipçileriniz varsa reklamınızı da botlar görecektir.

 • Bölgesel bir hizmet sunuyorsanız

Kadıköy’de bir restaurant’ınız varsa hedef kitlenizi de Mecidiyeköy olarak seçmeniz lazım. Takipçilerinizin hepsi Kadıköy’de yaşıyor ya da çalışıyorsa belki olabilir ama bu çok küçük bir ihtimal.

Peki o zaman otomatik hedef kitlenin amacı ne, kim kullanabilir?

Eğer tüm Türkiye’ye satış yapan bir butikseniz, ya da takipçi sayınızı arttırmak isteyen bir Fenomenseniz, bütün takipçileriniz organik ve potansiyel müşterilerinizden oluşuyorsa Otomatik Hedef Kitle‘yi kullanabilirsiniz.

 1. Kendi Hedef Kitleni Oluştur

İşte doğru kullanırsanız size SINIRSIZ MÜŞTERİ kazandıracak yer burası. Bu seçeneği seçtiğinizde böyle bir sayfaya geliyorsunuz.

Hedef Kitle Oluşturma

Burada ilk olarak hedef kitlemize bir isim veriyoruz. Ben siteyle alakalı olması için sınırsız müşteri adını verdim ama ilerleyen dönemlerde çok fazla sayıda hedef kitleniz olabilir, bu sebeple hedef kitlenizi en iyi tanımlayan ismi vermenizi tavsiye ederim. Hedef kitlenizin ayırt edici özelliklerini mutlaka isimde belirtin.

 • Yakın Çevre – Kadınlar
 • Bursa – Spor Yapanlar – Kadınlar

şeklinde tek bakışta hedef kitlenizi size anlatan bir isim olması işinizi kolaylaştıracaktır.
Şimdi gelelim asıl olaya: Hedef Kitleyi Belirleme

 1. Instagram Reklamlarında Konum Belirleme
Instagram Reklam Konumu Belirleme

Burada iki seçenek var; biri Bölgesel diğeri ise Yerel.

 • Bölgesel’i Seçtiğimizde

Reklam göstermek istediğimiz şehirleri ya da tüm Türkiye’yi, ya da potansiyel müşterilerimizin olduğunu düşündüğümüz diğer ülkeleri hedefleyebiliriz.

 • Yerel’i Seçtiğimizde

Bu seçenekte ise o anda bulunduğumuz konumun çevresine ya da gireceğimiz özel bir adresin çevresine reklam gösterebiliriz.

Eğer yerel bir işletmeyseniz ya da tüm şehire değil de satın alma gücü yüksek, zenginlerin daha çok ikamet ettiği bir bölgeye reklam göstermek istiyorsanız bu seçeneği kullanarak reklamınızın yayınlanacağı bölgeyi seçebilirsiniz.

Yarı çap ayarından ise reklamın ne kadar genişlikte bir bölgeye gösterilmesini istediğinizi belirleyebilrisiniz. Örneğin: restaurantınıza öğle yemeği müşterisi çekmek istiyorsanız 1-2 km uzaklığındaki alanı seçebilirsiniz. Ya da yukarıda da dediğim gibi satın alma gücü yüksek kesimi hedefliyorsanız ya da potansiyel müşterileriniz otomobilleriyle size geliyorsa daha geniş bir alanı hedefleyebilirsiniz.

 1. Instagram Reklamlarında İlgi Alanı Belirleme

Hedef kitle seçiminin en önemli nokta olduğundan bahsetmiştim. Bu hedef kitle içindeki en önemli alan ise ilgi alanı belirleme. Facebook Reklam Yöneticisi ile reklam verirken biraz daha net bir şekilde seçebileceğiniz ilgi alanlarını görebiliyorsunuz. Ancak Instagram uygulamasından reklam verirken bu iş tamamen hayal gücünüze kalıyor.

İlgini çekebilir:   Instagram Hashtag Taktiği: Instagram Hashtag Erişimini 44'e Katladık!

Arama kutusuna hedef kitlenizi tanımlayacak kelimeleri girerek Instagram’ın size önereceği ilgi alanlarından sizin için uygun olanları seçin.

Instagram Reklam İlgi Alanı Belirleme

Yukarıdaki görselde size örnek olması için 3 farklı ilgi alanı araması yaptım. Seyahat, Dekorasyon, Anne.. Örneğimin burdan sonrasına “Anne” hedef kitlesi ile devam edeceğim. Aşağıda da gördüğünüz gibi Anne araması yaptığımda karşıma çıkan sonuçlardan hedef kitlesi anneler olan bir instagram hesabı için uygun olanlarını seçtim.

Hedef Kitle İlgi Alanı

Bu aşamada sizin işinizle alakalı olan, olabildiğince fazla ilgi alanı seçmenizi tavsiye ediyorum. Ancak fazla ilgi alanı seçeceğim derken alakasız kişileri hedeflemekten çekinin.

 1. Instagram Reklamlarında Yaş Ve Cinsiyet Belirleme

Bu alan gözünüze en basit görünebilir. Öyle de ama yine de dikkat etmemiz gereken noktalar var. Sizin müşterileriniz her yaşta ya da cinsiyette olabilir. Ama bu her yaş ve cinsiyeti hedeflemeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Instagram reklamlarımızda hedef kitle belirlemenin amacı; ürün ya da hizmetimiz ile en alakalı kişilere ulaşmak.

55 yaşındaki bir kadın da annedir, ancak siz yeni doğan ya da çocuk kıyafetleri satmaya çalışıyorsanız yaşı daha genç olanları seçmelisiniz.

Ya da hem erkeklere hem kadınlara hizmet veren bir kuaför salonunuz var, ve müşterileriniz de her yaştan olabiliyor. Böyle durumlarda kadınlara ve erkeklere farklı iki paylaşımınızın tanıtımını yapmalısınız. Yaş seçerken de her yaştan insan size gelebilir evet doğru; ama müşterilerinizin %90’ı 27 – 35 yaş aralığında ise siz de bu yaş aralığına reklam göstermelisiniz.

Hedef Kitlede Yaş ve Cinsiyet Seçimi

Ben anneleri hedeflediğim örnek kampanyamda 22 – 40 yaş arası kadınları tercih ettim. Cinsiyet seçeneğinde erkekleri de seçtiğiniz zaman annelik ile ilgili sayfaları takip eden ne kadar çok erkek olduğuna şaşıracaksınız. Bu yüzden ilgi alanı seçiminizi muhakkak yaş ve cinsiyet ile daraltın.

Adım 3: Instagram Reklamlarında Bütçe ve Süre Ayarı

Hedef kitlemizi belirledikten sonra sağ üst köşedeki onay düğmelerine bastığımızda bizi reklam vermenin üçüncü ve son aşaması bekliyor olacak: Bütçe ve Süre Ayarı

Bütçe ve Süre Ayarı

Burada Bütçe çizgisinden reklamınızın günde kaç TL harcamasını istediğinizi, Süre çizgisinden de reklamın kaç gün boyunca devam etmesini istediğinizi seçiyorsunuz.

Örnekteki görselde ben günde 20 TL ve 5 gün olarak seçtim. Toplam miktar da en yukarıda gördüğünüz gibi 100 TL. Ödeme yaparken %18 KDV de eklenecek ve 118 TL ödemesi olacak.

Bu sayfadaki diğer önemli unsur da tahmini erişim. Bu örnekte 14.000 ve 38.000 aralığında kişiye erişmesini tahmin ediyor Instagram. Bu tahmin aralığının bu kadar açık olmasının sebebi insanların reklamınıza ne tepki vereceğini instagram’ın önceden kestirememesi. Eğer insanlar reklamınıza çok ilgi gösterirse 100 TL’ye 38.000 kişiye ulaşabilirsiniz.

Bu hayatta 100 TL ile alınabilecek daha iyi bir şey var mı emin değilim gerçekten 🙂 Reklam görseliniz reklam metniniz ve hedef kitleniz iyi ayarlandıktan sonra SINIRSIZ MÜŞTERİ kazanmak çok kolay. Müşteri taleplerine yetişmek zor!

Instagram Reklam Onay Ekranı

Bütçe ve süre ayarlarınızı da belirledikten sonra tüm kampanya detaylarınızı gözden geçirebileceğiniz bir özet sayfası sizi karşılayacak.

Reklam Onay Sayfası

Bu ekranda, tanıtım yaptığınız içeriği, yönlendirme hedefini, hedef kitlenizi, bütçe ve yayın sürenizi, ödeme yönteminizi, toplam reklam bütçenizi ve vergi miktarını kontrol ettikten sonra Tanıtım Oluştur butonuna dokunarak reklamınızı başlatabilirsiniz.

Instagram Tanıtım Değerlendirme Süresi

Reklamınız instagram tarafından onaylanana kadar yayınlanmaya başlamayacaktır. Instagram’ın bu değerlendirme süresi hesaptan hesaba ve içerikten içeriğe göre değişiklik gösterebilir.

Instagram Tanıtım Onay Bekleniyor

Çok aktif reklam yönetimi yaptığım sayfalarda genelde 1 saat içinde bu onay gelirken, ilk defa reklam verdiğim sayfalarda bu süre 12 saate kadar çıkabiliyor. Ancak instagram ve Facebook resmi olarak 24 saat içinde onaylanacağını söylüyor. Yani ne olur ne olmaz eğer cuma akşamı gerçekleşecek bir indirim ya da etkinlik reklamını son güne bırakmayın. Reklam onaylanana kadar sizin etkinliğinizin süresi geçebilir. Instagram Reklamlarının Reddedilme sebeplerine rehberin sonunda yer vereceğim. Şimdi Facebook Reklam Yöneticisi ile Reklam Verme ile devam edelim.

Facebook Reklam Yöneticisi Üstünden Instagram Reklamı Verme

Instagram üzerinden Tanıtımını Yap butonu ile reklam vermeyi anlatmadan önce de söylediğim gibi eğer düzenli bilgisayar erişiminiz var -çocuğunuzun bilgisayarı bile olsa- kesinlikle Facebook reklam yöneticisi üzerinden reklamlarınızı verin. Şimdi geçelim Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden Reklam Verme’ye.

Facebook Sayfası Açma

Birçok işletme hızlıca telefonlarından instagram hesaplarını oluşturup bu serüveni sadece telefonlarından yönetiyorlar. Böyle olunca da Facebook sayfası, web sitesi gibi birçok temel internet varlığı olmuyor. Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden reklam verebilmek için ilk önce bir Facebook sayfasına ihtiyacımız var. Bu bağlantıya tıklayarak Facebook sayfanızı açabilirsiniz.

Facebook Sayfası Açma

Karşınıza çıkan bu sayfada sizi en iyi tanımlayan seçeneği seçerek İşletme sayfanızı açabilirsiniz.

Instagram Hesabını Facebook Sayfasına Bağlama

Facebook hesabınızı açtıysanız ya da zaten varsa asıl önemli noktaya gelelim. Instagram hesabınızı facebook sayfanıza bağlamanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmemiz gerekiyor.

Instagram Hesabını Facebook Sayfasına Bağlama
 1. Facebook sayfamızda sağ üst köşede yer alan Ayarlar butonuna tıklıyoruz.
 2. Açılan sayafada sol taraftaki menüde aşağılarda yer alan Instagram seçeneğine tıklıyoruz.
 3. Hesabı Bağla yazan butona tıklıyoruz.
 4. Açılan pencerede instagram hesabımıza giriş yapıp, onaylıyoruz ve bu kadar!

Facebook Business Manager Açma

Facebook ve Instagram nimetlerinden en iyi yararlanmanın yolu Facebook Business Manager açma. Birçok kişi için kafa karıştırıcı gibi görünse de aslında Facebook Business Manager hesabınızı bir süre kullandıktan sonra her şeyin çok daha net ve kolay olacağını göreceksiniz.

Facebook Business hesabı açmak için business.facebook.com adresini ziyaret edin.

Faceboook Business Manager Açma

Yukarıdaki sayfa karşınıza çıkacak. Sağ üst köşedeki Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

Facebook Business Manager Açma

Karşınıza çıkan sayfada işletme bilgilerinizi girdikten sonra ileri butonuna tıklayın. Bir sonraki aşamada işletmenizin adres, telefon vb bilgilerini girdikten sonra Gönder butonuna tıklayarak Business Manager hesabınızı oluşturabilirsiniz. Business Manager’ı açtıysak sıra geldi Facebook Reklam Hesabı açmaya.

Yine business.facebook.com adresine girerek işletme yönetimi sayfamızı açıyoruz. Sol üst köşedeki üç çizgi hamburger menü ikonunu tıklayarak menüyü açıyoruz. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi en sağdaki sütunda İşletme Ayarları yazan bir buton var. Ona Tıklıyoruz.

Business Manager İşletme Ayarları

İşletme Ayarları Sayfasına Geldiğimizde Aşağıdaki Adımları Uyguluyoruz

Facebook Reklam Hesabı Açma
 1. Sol taraftaki menüden Reklam Hesapları seçeneğine tıklıyoruz.
 2. Açılan sayfada üstteki mavi + Ekle yazan butona tıklıyoruz
 3. Açılan menüde Yeni Bir Reklam Hesabı Oluşturun seçeneğine tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki pop up çıkacak.

Yeni Facebook Reklam Hesabı Oluşturma

Bu sayfada reklam hesabının ismini belirliyoruz. Saat dilimini ve para birimini seçiyoruz. Burası çok önemli:

İlgini çekebilir:   Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Para birimi ve saat dilimi daha sonradan değiştirilemiyor. Eğer instagram bir sebeple Amerika saat dilimi ve Amerikan Doları’nı size ilk seçenek olarak getirirse bunu değiştirmeyi unutmayın. Aksi takdirde dolar üzerinden ücretlendirilir ve tarih değişiklikleri Amerika’ya göre olur.

Facebook Reklam Yöneticisi Üzerinden Reklam Verme

Evet biraz uğraştırıcı ama inanın buna değer. Sınırsız Müşteri derken boş vaad ya da hayal satmıyorum. Sınırsız Müşteri’ye giden yolu en doğru şekilde anlatmaya çalışıyorum ve bu yol çoğu zaman zorlu etaplardan oluşuyor.

Facebook Reklam Kampanyası Oluşturma
 1. https://business.facebook.com/adsmanager/ adresinden reklam yöneticisi sayfasını ziyaret edin.
 2. Kampanyalar sekmesine tıklayın.
 3. Yeşil + Oluştur butonuna tıklayın.

Artık Serüvenimiz Başlıyor.

Instagram & Facebook Reklam Kampanyası Seçenekleri

Instagram üzerinden tanıtımını yap butonuna tıklayarak reklam vermek istediğimizde 3 seçeneğimiz vardı.

 • Profil sayfası ziyareti
 • İnternet sayfası ziyareti
 • Özel mesaj kutusu ziyareti

Facebook reklam yöneticisi üzerinden reklam oluşturmak istediğimizde bu sayı 11’e çıkıyor.

Kampanya Pazarlama Amaçları
 1. Marka Bilinirliği

Eğer reklamınız ile ulaşmak istediğiniz sonuç marka bilinirliği ise bu yöntemi seçebilirsiniz. Marka Biliniriği reklamlarında Facebook, hedef kitlenizde reklamınıza en çok ilgi gösteren kişilere tekrar tekrar reklamınızı gösterecek. Bu reklamın sonucunda da tahmini olarak kaç kişinin aklında kaldığınızı size söylüyor.

 1. Erişim

Bu reklam yöntemini seçerseniz; Facebook reklamınızı olabildiğince fazla kişiye ulaştırmaya çalışacak.

 1. Trafik Reklamları

Bu reklam modelinde Facebook ya da Instagram dışındaki web sitelerine yönlendirecek reklamlar yapabilirsiniz.

 1. Etkileşim Reklamları

Instagram hesabınızda paylaştığınız içeriklere reklam vermek istiyorsanız bu reklam modelini kullanmalısınız.

 1. Uygulama Yüklemeleri

Eğer bir mobil uygulamanız varsa ve insanların indirmesini istiyorsanız bu reklam modeliyle tek tıkla app store’lardaki download sayfasına kişileri yönlendirebilirsiniz.

 1. Video Görüntüleme

Eğer bir videonun reklamını yapmak istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Diğer reklam türlerinde de reklam görseli olarak bir video seçebiliyorsunuz ancak bu reklam modelinde reklam verdiğiniz zaman video izleme sayfalarında daha sık ön plana çıkarılıyorsunuz.

 1. Potansiyel Müşteri Bulma

Eğer telefonla ya da mail üzerinden satış gerçekleştiriyorsanız bu yöntem tam size göre. Bu reklam modelinde hedef kitleniz tek bir tıklama ile size ad soyad, mail adresi ve telefon numarası bilgisi bırakıyor. Dileğinize göre almak istediğiniz bilgileri kendiniz de forma ekleyebiliyorsunuz. Potansiyel Müşteri Formu’na özel alanlar eklemek toplayacağınız lead sayısını azaltırken daha ciddi alıcıların form doldurmasını sağlayabilir.

 1. Mesajlar

Bu reklam modelinde kişilerin direkt Whatsapp numaranıza ya da facebook – instagram sayfanıza mesaj atmanızı sağlayabilirsiniz.

 1. Dönüşümler

Facebook dönüşüm reklamlarında web sitenize gönderdiğiniz kişilerin satış, sepete ekleme vb hareketlerini takip edebilirsiniz. E-ticaret siteleri için en uygun reklam modellerinden biridir. Facebook; ürününüzü satın alan kişileri analiz ederek reklamlarınızı bu kişilere benzeyen yeni kişilere otomatik olarak gösterir.

 1. Katalog Satışları

Katalog satışları reklamında, business manager üzerinden yükleyeceğiniz ürün kataloglarınıza otomatik olarak reklam verebilirsiniz. E-ticaret sitelerinde incelediğiniz bir ürünlerin reklamını facebook’a, instagram’a girdiğinizde görmenizi sağlayan reklam modeli bu.

 1. Mağaza Trafiği

Yerel işletmeler için bir başka önemli reklam modeli de bu. Business manager’a işletme adresinizi onayladıktan sonra bu reklamı verebiliyorsunuz. Sizin mağazınızın, cafenizin, dükkanınızın yakınlarına gelen insanlara reklam gösterip, bu kişilere özel indirimler tanımlayabiliyorsunuz.

Instagram Postuna Facebook Reklam Yöneticisi Üzerinden Reklam Verme

Kampanya oluşturma sayfasında pazarlama amacımızı etkileşim reklamı olarak seçiyoruz. Karşımıza çıkan sayfada 3 seçenek var:

 • Gönderi Etkileşimi
 • Sayfa Beğenmeleri
 • Etkinlik Yanıtları

Instagram hesabımızdaki bir içeriğin reklamını yapmak için Gönderi Etkileşimi seçeneği ile devam etmemiz gerekiyor. Sayfa Beğenmeleri sadece Facebook sayfanıza beğeni kazanmak için, Etkinlik Yanıtları ise Facebook Sayfanızda oluşturacağınız bir etkinliğe insanları davet etmek için sadece Facebook üzerinde gösterilen reklamlardır.

Gönderi etkileşimi’ni seçip kampanya ismimizi belirledikten sonra bizi reklam seti sayfası bekliyor.

Facebook Reklam Seti Ayarları

Bu sayfada reklamınız ile alakalı

 • Hedef Kitle
 • Reklam Alanları
 • Bütçe ve Süre

ayarlarını yapacaksınız.

Facebook Instagram Hedef Kitle Ayarları

Facebook Reklam Seti Ayarları
 • Burada ilk önce reklamımızın hangi konumlarda yayınlanmasını istediğimizi seçiyoruz.
 • Ardından yaş ve cinsiyet tercihini seçiyoruz.
 • Diller kısmına Türkçe ve İngilizce’yi ekleyebilirsiniz. Eğer eklemezseniz özellikle çok geniş hedef kitlelerde Facebook’u Arapça kullanan, ülkemizi ziyaret eden ya da göç etmiş kişiler de reklamlarınızı görecektir.
Facebook Detaylı Hedefleme

Bir sonraki aşamada instagram üzerinden reklam verirken göremediğimiz ama hedef kitle belirlerken çok çok önemli olan bir alana geliyoruz.

Facebook Detaylı Hedefleme

Burada demografik bilgiler, ilgi alanları ve davranışlar isimli 3 temel kategori altında yüzlerce farklı hedefleme seçeneğini görebilirsiniz.

Mümkünse bu alanı teker teker tüm kırılımlarını görene kadar inceleyin, gerekirse saatlerinizi harcayın (ben yıllarımı harcadım, çok faydasını gördüm.) ama sizin işinizle akalı olabilecek hedef kitleleri tespit edin.

Facebook Reklam Alanları

Sadece Instagram Reklam Verme

Detaylı Hedef Kitlenizi belirledikten sonra aşağıya doğru devam ederken bir sonraki aşama Reklam Alanları. Facebook burada kalın puntolar ile Otomatik Reklam Alanları (Tavsiye edilir.) yazsa da kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Reklam Alanlarını Düzenle seçeneğine tıkladığınızda yukarıdaki alan açılacak. Buradan reklamlarınızın nerede görüntülenmesini istediğinizi seçebilirsiniz.

Eğer reklamlarınızı otomatik olarak seçerseniz; Audience network üzerinden okey oyunları ya da çocuk oyunları bütün reklam gösterimlerinizi bitirir. Facebook daha çok para kazanır ama siz müşterilerinize ulaşamassınız. Remarketing reklamlarında otomatiği kullanabilirsiniz.

Eğer reklamınız sadece instagramda gözüksün istiyorsanız Platform seçeneklerinde sadece Instagram’ı seçin.

Sadece Instagram Story Reklamı Verme

Eğer reklamınız sadece Instagram Story’de yayınlansın istiyorsanız Platform’da instagram’ı seçtikten sonra Akışlar seçeneğine tıklayarak instagram akışları seçeneğini de pasif hale getirin. Bu menü’de sadece instagram story ayarı seçili olduğunda reklamlarınız sadece story’lerde gözükecektir.

Reklam Seti Bütçe Ayarları

Instagram Reklam Verme Reklam Seti Bütçe Ayarları

Reklam seti sayfasında ki son aşamada da reklamlarınızın yayınlanacağı tarihi, günlük harcamak istediğiniz reklam bedelini belirleyebilirsiniz. Bu ayarlarla birlikte reklam seti ayarlarını tamamladınız. Şimdi devam butonuna basarak reklamınızı oluşturun.

instagram Reklam Verme

Devam butonuna tıkladınız ve reklam oluşturma sayfasına geldiniz. Burada dikkat etmeniz gereken noktaları da hızlıca belirteyim.

Instagram Reklam Oluşturma
 • Öncelikle Facebook sayfanızı ve instagram sayfanızı doğru seçtiğinizden emin olun. Bu sayfadaki işleriniz bittiğinde reklamı yayınla demeden önce tekrar kontrol edin, çünkü Facebook’taki bir hatadan dolayı bu alanlar durup dururken değişebiliyor. Özellikle birden fazla sayfanız varsa yanlış sayfa ile reklamınız yayınlanabiliyor.
 • Facebook ve Instagram sayfanızı seçtikten sonra instagram paylaşımımıza reklam vermek için Mevcut Gönderiyi Kullan seçeneğine geliyoruz ve Kreatif bölümündeki Gönderi Seçin butonuna basıyoruz. Aşağıdaki ekran karşınıza gelecek.
Instagram Reklam Verme: Gönderi Seçimi

Burada dikkat etmeniz gereken nokta; bu ekran açıldığında ilk önce Facebook Sayfası gönderilerini listeliyor. Eğer aynı içerikleri Facebook’ta da paylaşıyorsanız yanlışlıkla seçmek çok kolay. Her seferinde Instagram sekmesine geldiğinizden emin olun.

Bu şekilde reklam vermek için paylaşımınızın tek fotoğraf ya da tek videodan oluşması gerekmektedir.

Paylaşımızı seçtikten sonra en alttaki yeşil Onayla butonuna basarak reklamınızı başlatabilirsiniz!

Instagram Hashtag Taktiği: Instagram Hashtag Erişimini 44’e Katladık!

Instagram Hashtag Taktiği: Instagram Hashtag Erişimini 44’e Katladık!

Instagram hashtag hesabınızı rezil ya da vezir yapabilir. Eğer instagram sayfanız sınırsız müşteri getirsin istiyorsanız hashtag'lerinizi doğru seçmelisiniz. Çünkü insanların sizi "keşfedebileceği" tek alan kullandığınız hashtag'ler. Bu strateji o kadar etkili ki...

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Instagram mükemmel bir Pazar yeri. Instagram müşteri çekme ise mükemmelden de iyi. Ama yeni açılmış Instagram hesabınıza giriş yaptığınızda sizi endişeye düşüren iki soru var: "Instagram hesabımı nasıl büyüteceğim?" "Benim ürünümü / hizmetimi satın alacak müşterileri...

189 Yorumlar

 1. Esra Gürgen

  Oldukça açıklayıcı bir makale olmuş elinize sağlık. Direkt instagram üzerinden reklam kampanyası oluşturuyordum ama bu makaleden sonra business.facebook`a yönlenmek en doğru karar olmuş olacak sanırım.
  Aklıma takılan birkaç şey var
  1- Reklam kampanyasında kullanılan #hashtag’lerin bir artısı veya eksisi var mı?
  2- Bir kampanya için ideal zaman var mı? örneğin 2-3 gün mü yoksa daha uzun zaman dilimleri mi seçmeliyiz?
  3- Story kampanyalarına mı yoksa haber akışı kampanyalarına mı ağırlık vermek gerekir?

  Tekrardan teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Teşekkürler!

   1. Reklam kampanyasında hashtag kullandığınız bir içeriğin tanıtımını yapıyorsanız emin değilim. Son zamanlarda bunu test ediyorum. Henüz reklam çıktığım içeriğin hashtag sayfasındaki “başlıca gönderiler” kısmında yer aldığını görmedim. Bu konudaki araştırmalarım devam ediyor. Eğer farklı bir sonuca varırsam sizi bilgilendiririm.

   Eğer paylaştığınız bir içerikte değil de yeni oluşturduğunuz bir reklamda hashtag kullandığınızda ise hashtag sayfasında gözükmeyecektir. Yani bir etkisi yok diyebiliriz.

   2. Şöyle ki; facebook reklam algoritmaları sürekli olarak hedef kitleyi iyileştirdiğini iddia ediyor. Yani her yeni sonuç aldığında, reklamları sonuç verenlere benzeyen kişilere gösterme eğiliminde. Eğer hedef kitleniz 1 milyon kişiye yakınsa, ya da üstündeyse sürekli devam eden uzun kampanyalar oluşturabilirsiniz. Ama daha küçük hedef kitlelerde bir süre sonra maliyetler yükselmeye başlıyor. Bu noktada farklı bir görsel / metin ile yeni bir reklam oluşturmak daha mantıklı oluyor.

   3. Story’ler şüphesiz daha dikkat çekici ama ben genelde haber akışı için hazırlanmış bir reklam her iki alanda da gösteriyorum. Story sevenlere story’de, haber akışında gezenler de haber akışında görsün sorun değil. Burada eğer instagram dışıda reklam vereceksek facebook audiance network ve facebook sidebar alanlarını tavsiye etmem sadece. Instagram içinde her yerde gözükmesi daha iyi sonuç veriyor.

   İlginiz için teşekkürler. İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. ^^

   Yanıtla
   • Nilüfer

    Merhaba, ben ürünlerimi yurt dısında tanıtmak istiyorum, instagramda bunun için ne yapmam gerek

    Yanıtla
    • Mustafa Öztürk

     Hedef kitlenizi yurtdışı olarak belirleyebilirsiniz yukarıda anlattığım şekilde.

     Yanıtla
  • Bora özpeker

   Çok güzel ve yararlı bilgiler çok teşekkür ederim. Hemen uygulamaya geçiyorum. Ve arkadaşlarımla paylaşıyorum.

   Yanıtla
   • Mustafa Öztürk

    Çok teşekkürler

    Yanıtla
   • Burcu

    Merhaba ben gelin ayakkabisi üretiyorum instgramda hedef kitle için anahtar kelime olarak yam anlamıyla hedef kitlemi bir türlü yakalayamıyorum sizce hedef kitle aeçiöim nasıl olmalı

    Yanıtla
    • Mustafa Öztürk

     Nişanlılar ve “evli olmayan kadınlar” bence mutlaka hedef kitleler arasında olmalı ^^

     Yanıtla
  • Mutlu

   Kafem var kafemin ve fal baktığımız için falın rekmlamını vermek istiyorum.Story mi daha mantıklı yoksa post üzerinden reklam vermek mi sevgiler

   Yanıtla
   • Mustafa Öztürk

    ikisini de kullanmak daha mantıklı.
    birinin diğerinden çok daha iyi sonuç verdiğini görürseniz iyi sonuç veren ile devam edebilirsiniz.

    Yanıtla
    • Emel

     Merhaba öncelikle detaylı açıklamalarınız için minnettarım, zira bu çok özveri gerektiren bir davranış👏müsaadenizle sormak istediğim iki husus var.
     1.busşnesa manager uygulamasından bir gönderiyle, bir de instagram gönderi sini öne çıkarmak şeklinde aynı anda 2 reklam verdim. Bunun üzerine Facebook reklam hesabımı kksıtladı. Neden oldu anlamadım.
     2. İnsta sürekli takipçimi düşürüyor, her gün 20 30 kişi nerdeyse, reklam versem de hep azalan ivme var, çok yorucu bu 😔
     3-instadan kendi hedef kitlemle 50 tl ile öne çıkardığım gönderi ye 500 kişi Örn gönderi beğenisi yaptı ama tkaioe alan 1 2 kişi oldu mantıksız mı bu durum sizce? Hedef kitle se 40bin civarı çıkmıştı.. Yanıtlarsanız çok mutlu olurum. Sayfam @husanat_

     Yanıtla
     • Mustafa Öztürk

      Selamlar, teşekkürler.

      1. Reklam hesabının kısıtlanma nedeni farklıdır muhtemelen, iki farklı reklam verdiğiniz için kısıtlanmaz.
      2. Daha önce çekiliş vs için sizi takip edenler her gönderide sizi takipten çıkmaya başlarlar.
      3. Reklam metninde ve sayfa bio’sunda takip etmeye yazılı olarak yönlendirmek bu sayıyı arttıracaktır. Paylaşımlarınız aslında çok güzel, takip etmeye değer duruyor. Takip yönlendirmeleri işinize yarayacaktır.

 2. Barkın Güner

  Merhaba, içeriklerinizi büyük zevkle okudum öncelikle teşekkür ederim. Sormak istediğim soru şu; hashtag düzenlemesiyle ya da reklam ile görünülürlüğümü arttırdığım zamanlar oluyor. Ancak sayfam keşfet’e ya da başlıca gönderiler kısmına düştümü anlamıyorum. bunu anlamanın ya da görmenin bir yolu varmıdır?

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   İstatistiklerde gösteriyor keşfet’ten ne kadar geldiğini ancak keşfet bambaşka bir mevzu. Aynı amaç uğruna toplanmış benzer hobileri olan takipçileriniz olacak, içeriğinizi like’layanlar birbirine benzeyen insanlar olacak, ondan sonra onların kendilerine benzeyen arkadaşlarına gözükecek. Herkesin keşfet sayfası da farklı olduğu için buraya çıkmak için yapılacak çalışmalarda atılan taş ürkütülen kuşa değmiyor. Genelde de markalar işletmeler sadece çekiliş ile ya da iğrenç yemek show’ları ile çıkabiliyor.
   Bunun yerine içeriğinize odaklanın. Daha kaliteli içerik üretmeye çalışın.

   Yanıtla
 3. SalihÜn

  Güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim. Benim merak ettiğim ve sormak istediğim bi kaç soru var;
  1-Facebook business manager üzerinden reklam verdiğimizde örneğin mevcut gönderi seçtiğimizde ya da yeni reklam görseli hazırladığımızda buraya gelen beğeni ve yorumlar işletme hesaplarımda (facebook ya da instagram) görünüyor mu?

  2-Şuan organik ürünler satıyorum ve sosyal medya hesaplarımı yeni açtım ve yeni bir site yapmaya çalışıyorum ancak biraz uzun sürecek, sizce sitemi bitiripte linkini hesaplarıma ekledikten sonra (hem pixel kodunu eklemek için hem müşteri profilime girip sitemde detaylı bilgi ve fiyat alsın diye )mı reklam çıkayım yoksa şimdi de direk reklam versem bi fark olur mu?

  3-Benim bölgemde yaklaşık (anadolu yakası civarı) 2 milyon hedef kitle çıkıyor detaylı arama ve demografik bilgi ,yaş vs seçtiğim halde . sizce bu kadar nüfusa nasıl bir strateji izleyerek reklam vermeliyim (bu arada bütçemde şuan için uygun değil yani bu iş için max 2000 tl ayırabiliyorum suan için.

  Not; bu arada işimi evlere servis şeklinde yapıyorum mesela süt yumurta tereyağ gibi organişk ürünleri evlere teslimat şeklinde yapıyorum. ürünlerimi ise sınırsız olarak tedarik edebilme imkanım var . bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Merhaba, sorularınız için teşekkürler.

   1. Yeni bir reklam görseli oluşturduğunuzda gözükmüyor. Var olan görseli seçtiğinizde ise Etkileşim reklam kampanyası oluşturup facebook ve instagram için iki ayrı reklam seti düzenleyin. instagram görselini seçeceğiniz reklam setinde reklam alanlarını düzenleyin ve sadece instagram’ı bırakın. Facebook’ta ise sadece facebook haber kaynağını bırakın. Bu şekilde olursa like’lar yorumlar paylaşımınızda gözüküyor. Yazı içinde reklam alanlarını nasıl belirleyeceğinizi anlattım. Eğer iki mecra da seçili olursa paylaşımınız farklı bir reklammış gibi yayınlanıp like ve yorumlar profilde gözükmez.

   2. Doğru hedef kitleyi bulabilmek de bir kaç deneme yanıma gerektirebileceği için şimdiden ufak reklamlar ile denemeler yapabilirsiniz. Ancak hem profilinizde hem paylaşımlarınızda hedef kitlenin kafasında oluşabilecek sipariş şekli(dm vs), ödeme yöntemi, kargo maliyeti vb bilgilere yer vermeye çalışın ve yönlendirici kelimeler kullanın. Şimdi al, sipariş için şimdi dm gönderin gibi..

   3. 2000 TL aylık mı ürün satıp para kazanana kadar toplam mı? Biraz daha daraltabilirsiniz hedef kitleyi. Dijital hareketlerde “etkileşimdeki müşteriler” gibi bir seçenek var. Hedef kitleyi bununla daraltmayı deneyin. “Etkileşimdeki Müşteriler” hedef kitlesi facebook ya da instagram üzerinde son 1 hafta içinde reklamlardaki Alışveriş Yap butonuna tıklayanları kapsıyor.

   Not’a cevabım: Burada insanların yaşadığı sorunları göz önüne getirin. İstanbul çok büyük bir ülke aslında. Reklam bölgesi seçilen yerde iğne ekle diye bir seçenek var. O seçeneği kullanarak semt semt ayrı reklamlar oluşturabilirsiniz. Fikirtepe’de evlere ve ofislere organik süt & yumurta servisi gibi bir reklam metni ve görseliyle çıkıp bu reklamı sadece fikirtepe’deki organik gıda ilgi alanındaki kişilere gösterirseniz reklam çok daha etkili olacaktır. Nüfusun en yoğun olduğu semtlerden birini pilot bölge olarak deneyip küçük bir lokasyona büyük bir reklam bütçesi harcarsanız bilinirliğiniz çok daha fazla artar bütün anadolu yakasına oranla.

   Burada etkileşime geçen insanlara yeniden reklam göstermek de önemli.

   Yanıtla
 4. Salih ün

  teşekkür ederim. yani ürün satıp para kazanana kadar yada aylık 500 tl gibi bir rakam reklamlara ayırabilirim. söylediğiniz gibi etkileşimi seçip küçük bir bölgeye özel reklamlar çıkacağım. peki bütçeyi nasıl bölmeliyim,mesela 30 gün boyunca gösterim günlük 20 tl gibi bi şekilde mi? yada bir anda 600 tl mi. ikiside aynı anlama gelir mi? yani 30 gündeki göstereceği kişilere bir günde göstermiş mi oluyor? bu konu hakkında tavsiyeleriniz neler olur? deneme yanılma için kaç gün seçip kaç liralık reklam vermeliyim? Bütçemi aylık 500 olarak ayarlarsak. teşekkürler

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Küçük bir bütçeyi her gün vermek daha etkili olur. Çünkü instagram algoritmaları reklamınız ile etkileşime giren kişileri analiz ederek onlara daha çok benzeyen kişilere reklam gösteriminde öncelik veriyor.

   Yanıtla
 5. salih ün

  Paylaşım yaptığımız saatler önemli mi?
  yoksa istediğimiz bi saatte yapabilir miyiz?

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   İnsanların daha yoğun kullandığı saatlerde paylaşım yapmak önemli.
   Profil istatistiklerinizden takipçilerinizin hangi saatlerde online olduğunu görebilirsiniz. Genelde akşam 6’dan sonra türkiye’de en yoğun kullanım oluyor.

   Eğer reklamın yayınlanma saatlerini kastettiyseniz bunun çok bir önemi yok, her an yayında kalabilir.
   Ama hızlı dönüş yapmak sizin için önemliyse çalışma saatleri dışını ya da hafta sonunu yayın planından kaldırabilirsiniz.

   Yanıtla
  • Naz Bahar Yılmaz

   Merhabalar, lütfen benim mailime cevap yazın, instagramda günlük 50 dolar bütçeyle reklam veriyorum ama reklamlarım hep takipçilerime çıkıyor. Kitle değiştirdm ama işe yaramadı, lokasyon aynı olması gerekiyor. Ne yapmam lazım? Şilayet yazdım 1 haftadır, işe yaramıyor

   Yanıtla
   • Mustafa Öztürk

    Bu mail adresi ve isimden gelmiş bir mail bulamadım maalesef. 🙁
    facebook’ta takipçiler görsün / görmesin seçeneği var ancak instagram’da bu yok. eğer hedeflemeniz içinde instagram takipçileriniz de varsa görecektir.
    şöyle yapılabilir: instagram’da etkileşime geçenlerden bir özel hedef kitle oluşturulur. hedef kitle ayarlarında hariç tut seçeneğiyle bu hedef kitle eklenir.

    Yanıtla
 6. Ali UYGUN

  Merhabalar aynı sektördü çalıştığım bir arkadaşım sadece instagramdan sponsorlu reklam vererek güzel kazançlar sağlarken aynı şekilde ben verdiğimde hiçbir sonuç alamıyorum. Hedef kitlemide ayarlıyorum fakat satışlarım çok düşük. Bilgi verebiilirseniz çok sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Eğer paylaşımlarınızaki görsellere reklam çıkıyorsanız bunlar instagram & facebook tarafından yayınlanması zor görseller.
   Instagram mümkün olduğunca yazısız ve gerçek fotoğrafları daha fazla insana ulaştırıyor.

   Yanıtla
   • yasin

    merhaba
    1.paylaşımlardaki görsellere reklam çıkmanın instagram ve facebook tarafından yayınlanmasının zor olduğunu söylediniz. Bu görsellerden kastınız business manager de mevcut gönderi kullan diyerek instagram ve facebookta paylaştığımız gönderileri seçerek oluşturduğumuz reklamlar mı? daha fazla insana ulaştırmak için reklam oluştur diyerek yeni bir görsel mi oluşturmalıyız.

    2.like lar ve yorumların reklamda gözükmesi için hem facebook hemde instagramda reklam vermemiz mi gerekiyor. bu konu hakkında bilgiverirseniz sevinirim teşekkürler

    Yanıtla
    • Mustafa Öztürk

     Paylaşımlardaki görsellere değil, üzerinde yazı olan tüm görsellerin yayınlanması zor / düşük. Eskiden reklamı onaylamazdı, artık onaylıyor ama gösterim vermiyor.
     Daha fazla insana erişmek için mümkün olduğunca görselin üzerinde yazı olmasın yeterli.

     Facebook için ayrı, instagram için ayrı reklam seti oluştururak yapıyorum ben. İki reklam setinde de reklam alanlarında sadece ilgili platformu bırakıyorum. Böylelikle reklam etkileşimleri gönderide gözüküyor.

     Umarım doğru anlamışımdır sorularınız.

     Yanıtla
     • yasin

      çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için. o zaman beğeni ve yorumların gözükmesi için hem instagram hemde facebook için reklam vermemiz gerekiyor. sadece instagram için reklam vermek istiyorsan bunlar gözükmeyecek. doğru mu

     • Mustafa Öztürk

      instagram’a ayrı facebook’a ayrı demiştim.
      Sadece instagram verirseniz sadece instagramda görünür ama yine görünür.

      Aynı reklam iki mecrada da yayınlanınca; gizlilik gereği yorumları hesapları taşıyamadığından sadece reklamın altında gösteriyor etkileşimleri, paylaşıma yansımıyor.

     • yasin

      bi konudaki fikirlerinizi merak ediyorum ayrıca pixelleri instagamda kullanabiliyormuyuz. kullanamıyorsak eğer instagrama benzer hedef kitleler oluşturmak için hangi reklamları vermeliyiz sizce

     • Mustafa Öztürk