Bir Sayfa Seçin

Instagram Hashtag Taktiği: Instagram Hashtag Erişimini 44’e Katladık!

73 Yorum Yapıldı
Mustafa Öztürk tarafından yazıldı.

Instagram hashtag hesabınızı rezil ya da vezir yapabilir.
Eğer instagram sayfanız sınırsız müşteri getirsin istiyorsanız hashtag’lerinizi doğru seçmelisiniz.
Çünkü insanların sizi “keşfedebileceği” tek alan kullandığınız hashtag’ler.

Bu strateji o kadar etkili ki uyguladıktan hemen sonra müşterimin etiketler vasıtasıyla eriştiği kişi sayısını 44’e katladı.

Aşağıdaki görselde; hashtag’lerini herkes gibi kullanan işletme sahibinin hashtag’lerden yani konu etiketlerinden kaç kişiye ulaştığını görüyorsunuz: Yalnızca 28 kişi

Instagram etiket taktiğimi uygulamadan önce
Yanlış Hashtag Kullanmanın Sonucu

Aşağıdaki görselde ise aynı hesabın; bu yazıda anlatacağım kendi geliştirdiğim 100 Güldüren Hashtag Formülüm ile tespit ettiğimiz hashtag’lerini kullandıktan sonraki hashtag erişim sayısını görebilirsiniz. Tam 44 kat artarak kendisini takip etmeyen 1.259 yeni / farklı kişiye ulaştı.

Instagram etiket taktiğimi uyguladıktan sonra
100 Güldüren Hashtag Taktiğini Kullandıktan Sonra

Yüz Güldüren Hashtag Formülü’mün adım adım uygulamasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Formül adımlarını anlatmadan önce Instagram Hashtag’leri hakkında bilmeniz gereken en önemli şeyleri listeleyeceğim. Çünkü ülkemizde hashtag’ler hakkında bilinen her şey yanlış. (Bildiğini düşünen kişiler dahil.)

Instagram Hashtag Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 1. Hashtag’ler Paylaşımınız ile Alakalı Olmalıdır

Birçok küçük işletme daha fazla kişiye ulaşmak için #gününfotoğrafı #tbt #instaturkey vb hashtag’ler kullanıyor. Üzülerek söylüyorum ki bunlar sadece görüntü kirliliği yaratıyor ve hiçbir işe yaramıyor.

Böyle genel geçer hashtag’ler yerine işinizi, sektörünüzü tanımlayan, paylaşımınız ve hedef kitleniz ile alakalı hashtag’leri keşfedin.

Doğru hashtag’leri bulmayı yazının devamında ayrıntılı şekilde anlatacağım.

 1. En çok paylaşım yapılan instagram hashtag’leri en iyi hashtag’ler değildir.

Örneğin instagram üzerinden erkek giyim ürünleri satmaya ya da mağazanıza müşteri çekmeye çalışıyorsunuz.

#erkekgiyim hashtag’inde neredeyse 5 milyon paylaşım var.

Bu demek oluyor ki eğer on binlerce takipçiniz yoksa hashtag sayfasındaki başlıca gönderiler kategorisine asla giremeyeceksiniz ve gönderiniz son paylaşımlar arasında sadece birkaç dakika kalacak ve ardından kaybolup gidecek.

instagram en popüler hashtag
Erkek Giyim Hashtag Sayfası

Bunun yerine 100 bin – 300 bin paylaşım bandında, paylaşımınız ile alakalı hashtag’ler daha çok kişinin sizi görmesini sağlayacaktır.

 1. Hashtag’ler İçeriğinizi Anlatmak için Değil, Müşterilerinize Ulaşmak İçindir
İlgini çekebilir:   Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Konu instagram hashtag’ler olunca yapılan bir diğer yanlış da sadece paylaşımımızı anlatan hashtag’ler kullanmak. Potansiyel müşterilerinizin en sık ziyaret ettiği hashtag’ler kendilerinin paylaşımlarına eklediği hashtag’ler. Bu nedenle mobilya satmak istiyorsanız #koltuktakımı hashtag’inde sadece rakiplerinizin paylaşımlarının olduğunu göreceksiniz. Ancak #sözümüzüverdik gibi söz ve nişan merasiminden sonra çiftlerin paylaştığı hashtag’ler sizi direkt hedef kitleye ulaştıracaktır.

Bu konudaki bir diğer yanlış uygulama da İngilizce Hashtag’ler kullanmak.

Sadece Türkçe Hashtag’ler Kullanın.

İşiniz ile alakalı olsa bile eğer ihracat yapmayı hedeflemiyorsanız İngilizce hashtag’ler kullanmayın. Keşfet sayfası algoritmasında dil kıstası olmadığı için Türkiye’deki potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için hiçbir yararı olmaz.

 1. Post paylaşımlarında 30, Story paylaşımlarında 10 instagram hashtag kullanabilirsiniz

Birçok işletme sahibi birkaç hashtag kullanarak paylaşım yapıyor. Bu kurşunlarınızı kullanmamak gibi. Eğer özel olarak bir çalışma yapmadıysanız gerçekten bu kadar hashtag girmek oldukça zor.  Ama birazdan okuyacağınız 100 Güldüren Hashtag Formülü’mü uyguladıktan sonra hedefinizi vurana kadar kurşunlarınızı kullanabileceksiniz.

 1. Hashtag’leri Gizlemek Mümkün

Instagram Hashtag Gizleme

Hashtag’leriniz gözükmesin istiyorsanız paylaşımınızı yaptıktan hemen sonra yorum olarak da hashtag’lerinizi ekleyebilirsiniz. Bu da aynı etkiyi yaratacaktır. Story’lerdeki hashtag’lerinizi de neredeyse görünmez olacak kadar küçültebilir ve bir emojinin arkasına saklayabilirsiniz.

Hashtag’ler hakkında doğru bilgileri öğrendiğimize göre şimdi adım adım uygulama metodumuza geçebiliriz.

Instagram Hashtag Taktiği: 100 Güldüren Hashtag Formülü

Bu hashtag stratejisini; sınırsız müşteriye giden yolda en doğru hashtag’leri tespit edip, en doğru şekilde kullanmanıza olanak sağlayarak hiçbir potansiyel müşterinizi kaçırmamanız için geliştirdim.  Bebek Kıyafetleri satmak isteyen bir işletmeyi örnek olarak işleyeceğim.

instagram hashtag taktiği
100 Güldüren Instagram Hashtag Taktiği

Hashtag’lerinizi tespit etmeye başlamadan önce bir not alma programı açmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü 100 tane instagram hashtag bulacağız.

En İyi Instagram Hashtag’lerini Bulma

Adım 1: Kazandıran Hashtag’leri Tespit Edin

Bu tek başına bile çok değerli bir bilgi.

İşiniz ile alakalı aklınıza ilk gelen, en popüler hashtag’lerden birinin sayfasına girin. Başlıca gönderiler kısmındaki bütün içerikleri inceleyeceğiz. Ben #bebekkıyafetleri hashtag’ini örnek olarak alıyorum.

Sırayla bu hashtag’teki en popüler 9 paylaşıma göz atın.

Instagram Etiket sayfası
Instagram Doğru Etiket Bulma

Bazı hesapların neden burada olduğunu anlamak kolay. On binlerce takipçisi var. Ama bazı hesapları göreceksiniz ki çok küçük bir takipçisi kitlesi olmasına rağmen bu listeye girmiş durumda.  İşte o paylaşımlardaki diğer instagram hashtag’leri bizim için önemli.

İlgini çekebilir:   Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Örneğin NTC Butik’in sadece 778 takipçi ile bu listeye girdiğini görüp hashtag’lerine bakıyoruz.

Instagram Doğru Etiket Bulma
Instagram Kazandıran Etiketleri Bulma

Bu paylaşımdaki hashtag’leri incelediğimizde #tarzçocuklar gibi çok değerli bir hashtag’e ulaşıyoruz. Bu düşük rekabetli hashtag’teki başarısından dolayı Instagram bu paylaşımı #bebekkıyafetleri gibi popüler bir hashtag’te de başlıca gönderiler kısmına ekledi. Kazandıran Hashtag budur 🙂

Bu paylaşımdaki sizin ürünleriniz ya da hizmetiniz ile alakalı diğer hashtag’ler varsa onları da not alın.

Bu işlemi, sektörünüzün en popüler hashtag’leri için uygulayın. Başlıca gönderilerdeki düşük takipçili profillerin kullandığı hashtag’leri tespit ederek not alın.
Bu hashtag’lerde işinizle alakalı olan hem çok popüler yüz binlerce paylaşım olan hem de 10 bin – 100 bin arası az paylaşımlı olan hashtag’leri not tutma uygulamanıza kaydedin.

Ne kadar çok Kazandıran Hashtag tespit ederseniz Instagram sayfanız o kadar hızlı yayılacaktır.

Adım 2:  Potansiyel Müşterilerinizin Hashtag’lerini Tespit Etme

Ben Bebek / Çocuk kıyafetleri satıyorum. Benim müşterim kim? Anne – babalar. Büyük olasılıkla anneler 🙂 Gerçekten anne olan profiller tespit ediyorum. Bu kişilerin yaptığı paylaşımlara bakıyorum.

Burada kişilerden izin almadığım için arama sonuçlarını paylaşmayacağım. Ama birkaç anne profiline girdikten sonra şu hashtag’leri tespit ettim:

#miniğim #ilkgözağrım #canımoğlum #canımkızım

Bunlar çok değerli hashtag’ler çünkü bu hashtag’lerde neredeyse hiçbir rakip yok, sadece anne babaların paylaşımları var. Bu hashtag’leri paylaşımıma eklersem o gün paylaşım yapan anne – babaların çoğunun karşısına çıkabilirim. Ve hiç rakibim yok!

Potansiyel müşterilerinizin profillerini gezerek bulabildiğiniz kadar işinizle alakalı hashtag bulun ve not uygulamanıza kaydedin.

Daha iyi anlaşılması için bir örnek daha vereyim: Eğer bir restaurant’ınız varsa, diğer restaurant’ların hashtag’lerini değil, gerçek insanların yediği yemeği paylaşırken kullandığı türkçe hashtag’leri tespit edin.

Adım 3: Önerilen Hastagleri İnceleyin

Herhangi bir hashtag sayfasına girdiğinizde, hashtag’in alt tarafında Instagram sizin hashtag’iniz ile alakalı yeni hashtag’ler öneriyor.

Hem burada sizin ürünleriniz ile alakalı olan hashtag’leri not alın. Hem de önerilen hashtag’lerin sayfasına giderek, onlar için önerilen hashtag’leri de tespit edin. Buradan da bulabildiğiniz kadar alakalı hashtag’i not defterinize kaydedin.

İlgini çekebilir:   Instagram Reklam Verme Hakkında Her Şey

Adım 4: Rakiplerinizi ve Bölgenizi Araştırın

Rakiplerinizin kullandığı, içinde markasının ismi geçmeyen hashtag’ler varsa bunları tespit edin. Eğer fiziksel bir mağazanız varsa, insanları buraya çekmek istiyorsanız bölgenizle alakalı hashtag’leri tespit edin. Sadece şehir isminden oluşan hashtag’lerden bashetmiyorum. #bursaanneleri #ankaraanneleri ya da #bursaetkinlikleri #ankaraetkinlikleri gibi şehrinizdeki insanların paylaştığı lokasyon bazlı hashtag’leri bulun. Lokasyon bazlı hashtag’lerde, mahalle, cadde, yakınlardaki avm’ler, üniversiteler vb hashtag olarak kullanılabilir.  Bebek / Çocuk kıyafetleri ile alakalı bölgesel hashtag’leri tespit etmek için şehrimdeki ünlü çocuk doktorlarının, özel çocuk hastanelerinin, özel okul ve kreşlerin hashtag’lerini inceleyerek bana uygun olanları tespit edebilirim.

Eğer fiziksel bir mağazanız, muayeneniz, işletmeniz varsa paylaşımlarınız sırasında muhakkak lokasyon ekleme özelliğini de kullanın. Her paylaşımınızda yakınlarınızdaki farklı bir caddeyi, okulu vs lokasyon olarak seçebilirsiniz.

Yukarıda anlattığım 4 yöntem ile 100 adet hashtag tespit ederseniz 100ünüz gülmeye çok yakın. İşin zor kısmı geride kaldı. Evet biraz uğraştırıcı bir işlem ancak bunu bir kere yapacaksınız ve yıllarca kullanabilirsiniz. Böyle büyük fayda sağlayacak bir iş için bir iki saat harcamak mucize gibi kısa bir süre aslında.

100 hashtag şart mı?

Hayır değil, bunu formülümün akılda kalıcı olması için seçtim. Burada amaç; sizin işinizle alakalı bulabildiğiniz kadar hashtag bulmanız. Eğer en fazla günde 1 paylaşım yapıyorsanız ya da küçük bir hedef kitleniz varsa daha az hashtag de kullanabilirsiniz. Ama yine de bu işlemleri yaparak size müşteri kazandıracak hashtag’leri tespit edin. #çocuk #bebek #erkek #kadın #giyim #istanbul gibi milyonlarca paylaşım alan hashtag’lerden verim almanız on binlerce gerçek takipçiye ulaşana kadar neredeyse imkansız. 

Adım 5: Hashtag Listeleri

Başta da dediğim gibi Instagram en fazla 30 hashtag’e izin veriyor. Şimdi yapmamız gereken; tespit ettiğimiz hashtag’lerden hashtag listeleri hazırlamak.

İçinde yukarıdaki 4 gruptan da hashtag’ler olan 4-5 farklı hashtag seti yapabilirsiniz.

Aynı hashtag’ler farklı listelerin içinde tekrar kullanılabilir.  Önemli olan her hashtag listesinde yukarıdaki 4 gruptan da hashtag olması.

Bunu da yaptıktan sonra bu hashtag listelerinizi bilgisayarda yaptıysanız kendinize mail atın ve telefonunuzdaki not uygulamanızda kullanmaya hazır bir şekilde bırakın.

Bundan sonra her paylaşımınızda bu hashtag listelerinden birini kopyala yapıştır yaparak paylaşımınıza ekleyebilirsiniz.

Burada da dediğim gibi, ben bu siteyi küçük işletmelerin müşteri sayısını arttırarak Türkiye’nin refahını yükseltmeyi hedeflediğim için açtım. Bu yazıyı işletme sahibi ya da instagram hesabını büyütmek isteyen arkadaşlarınızla paylaşırsanız  siz de bana yardım etmiş olursunuz.

Eğer sıradaki yazılardan haberdar olmak istiyorsanız buradan mail listeme kayıt olabilirsiniz.

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Instagram mükemmel bir Pazar yeri. Instagram müşteri çekme ise mükemmelden de iyi. Ama yeni açılmış Instagram hesabınıza giriş yaptığınızda sizi endişeye düşüren iki soru var: "Instagram hesabımı nasıl büyüteceğim?" "Benim ürünümü / hizmetimi satın alacak müşterileri...

Instagram Reklam Verme Hakkında Her Şey

Instagram Reklam Verme Hakkında Her Şey

Türkiye’nin en faydalı Instagram Reklam Verme rehberine hoş geldiniz!
En doğru şekilde instagram reklamı verebilmeniz için hem telefondan hem bilgisayardan Adım Adım Instagram Reklam Verme’den, Instagram Reklam Ücretlerine, Story reklamı vermekten hedef kitle seçimine kadar Instagram’a Reklam Verme’den önce bilmeniz gereken her şey hakkında kapsamlı bir rehber hazırladım.

73 Yorumlar

 1. Baki Erdoğan

  Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Ancak kazandıran hastag buma konusunda sorun yaşıyorum. Çünkü ana hastag daki başlıca gönderileri inceliyorum evet. Ancak onların kullandığı etiketler de başlı başına klasik etiketler. Yani sizin uzak durun dediklerinizden. İnternetten tüm Türkiye’ye satış yapan biri olarak yerler içerisinden tercihimi belirlemem olanaksız. Farklı 3-5 kategoride ürün satıyorum. Kazandıran hastag ya da listemi oluşturabilmem için daha fzla destek almak isterim. Saygılarımla

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   evet bazı sektörlerde bu durum olabiliyor. yine de bulamayacağınız anlamına gelmiyor.
   Yine yazıda da bahsettiğim gibi bu yol hashtag bulma yollarından biri. Hedef kitlenizdeki gerçek insanların gerçek paylaşımlarında kullandığı ama rakiplerinizin kullanmadığı hashtag’leri de bulmaya çalışın.

   Yanıtla
   • Tuncay güler

    Süper bir çalışma olmuş hiç bir ayrıntıyı atlamadım. Şüphesiz bu konu ile ilgileneceğim hastag leri bulacağım. Ama nacizane olarak o Engin bilgileriniz ile kuaför için bir hastag Öner’iniz olurmu. Mis gibi yapılmış sarı saç sonrası çekilen videoda paylaşımın altına ekleyebileceğim bir hastag örneği. Bu benim daha iyi anlayabilmeme olanak sağlayacak

    Yanıtla
    • Mustafa Öztürk

     Merhaba, mis gibi yapılmış sarı saçların sahibi olan kadınlar mis gibi yapılmış sarı saçlarını paylaşırken hangi hashtag’i kullanıyor bunu tespit etmeye çalışın. Maalesef sihirli bir hashtag yok.

     Yanıtla
     • Aylin Sinmaz

      Bilgiler icin çok tesekkurler
      #tuzlakadinyasam
      #tuzlakadinyasamreklam
      #tuzlakadinyasambilgi
      #tuzlakadinyasamuye

      Hashtaglerini kullaniyorum

     • Mustafa Öztürk

      Bol şans.

    • Ramazan Topraklık

     Merhaba, çok güzel bir çalışma olmuş. Telefonumuza kaydettiğimiz bu hastag listesini her paylaşımda kullanabilir miyiz? Yoksa sürekli aynı hastag kullanmak spam olarak algılanabilir mi

     Yanıtla
     • Mustafa Öztürk

      Farklı hashtag’ler kullanmak en azından 30 hashtag içindeki 20 tanesini sürkeli değişirtirmek daha faydalı olacaktır.

    • Nilüfer

     En zor karakalem Çizim sayfası olmam her gecen gün konu etiketi düşüyor hatta bazen hiç görünmüyor onun yerine keşfet ten görenler sayısı geliyor nerde yanlış yapıyorum anlamadım çok araştırdım bugun sizin sayfanızı buldum instegram dan takibe aldım egitime katılmayı çok isterdim fakat benim için şuan mümkün degil küçükte olsa bana bir yardım ederseniz sevinirim gerçekten size minnettar olurum bütün yazıları okudum şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim sagolun

     Yanıtla
     • Mustafa Öztürk

      Nilüfer hanım eserleriniz çok güzel tebrik ederim. Instagram’da “fan” sayfası olan ünlülerin çizimlerini yapıp, bu sayfalara mesaj atarak sizin ilgili paylaşımınızı hikayelerine eklemelerini ya da sizi etiketleyerek paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

   • Suat Acarbay

    Merhaba, instagramda kişisel hesabım ile takip ettiğim hesaplar var. Bu hesapları takip eden, benimle aynı meslek ve ilgi alanında olan kişiler var. Bu kişiler içinden seçim yapıp onların hesaplarına şirketimin hesabından veya sponsor hesaptan reklam postu gönderebilir miyiz?

    Yanıtla
    • Mustafa Öztürk

     Maalesef mümkün değil.

     Yanıtla
  • Beyza özgüven

   Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler öncelikle sizi yeni keşfetmiş biri olarak sabahtan beri instagram da tüm gönderilerizi okudum:) ne kadar teşekkür etsek az size dediklerinizi yapmaya bile başladım umarım müşteriler gelir ve satışlarım artar 🙂 bir sorum olacak 100 hashtagi buldum tamam kaybolmayacak kazandıracak hashtagler evet ama benim yaptığım işi bebek battaniyesi çok var kaybolmamak elde değil gibi geliyor ve bu işi maliyet değerinin altında yapanlar var maalesef bu konuda nasıl bir yol çizmeliyim? kısaca yardım ederseniz çok sevinirim tekrar bilgiler için teşekkür ederim başarılarınızın devamını diliyorum:)

   Yanıtla
   • Mustafa Öztürk

    Fiyat rekabetine girmeyin. Marka değerinizi yükselterek insanların daha fazla parayı seve seve vermesini sağlayın. : )

    Yanıtla
 2. Nevin

  Tek solukta okudum. Doğru tespitler tebrikler

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Teşekkür ederim! Bol şans!

   Yanıtla
   • Tuba

    Güzel tespitler. Teşekkür ederim. Başarıli olmayı tercih ediyorum.😊

    Yanıtla
    • Mustafa Öztürk

     Teşekkürler, bol şans!

     Yanıtla
     • Mehmet KARA

      Verimli olacağına Inanıyorum. Söyledikleriniz çok mantıklı. Çoğun içinde kaybolmaktansa, azın içinde öne çıkmak daha önemli. Teşekkür ederim güzel bilgileriniz için. Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Kolay gelsin.

 3. Tuna

  Selam farklı bir acıdan bakmışsınız doğru olduğu düşünülen bir sürü yanlışı farketti gerçekten çok teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Çok teşekkürler. Bol şans!

   Yanıtla
 4. Ömer Avanoğlu

  Doğru tespit,lakin sektörde belli başlı hastaglar yer tutmuş ve acıkcası daha başka ne yazılabilir gibi bi sorunla karşı karşıyayız belki biz ziyaretcileri yaptığı tekil çalışmalar burada ortak payda da toplanabilir ve belli birikim sonrası en iyi 100 hastag ayıklama yöntemiyle tespit çalışması yapılabilir.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Merhaba, en iyi 100 hashtag her hesap için farklıdır. Sizin gibi geniş ürün gamı olanlar için özellikle bunları tespit etmek daha da kolay.
   Sadece bakış açısını değiştirmek gerekiyor. Temizlik ürünü hashtag’lerinde temizlik yapan gerçek insanların hashtag’lerini tespit edebilmek ve yazıda bahsettiğim az paylaşımı olan kazandıran hashtag’leri tespit etmek önemli. Tabii içerik de önemli burda. Ürünün fotoğrafı + fiyatı yerine gerçek bir kullanım ya da tanıtım videosu çok daha fazla kişinin işine yarayacaktır.

   Yanıtla
 5. Celal Şahin

  Tek solukta okunuyor. İyi bir tamamlayıcı taktik. Paylaşım için teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Teşekkürler 🙂

   Yanıtla
   • Merve Baybuga

    Çok kıymetli bilgiler, elinize sağlık. Hashtagleri nasıl gizleyebiliriz? sorusu için bir açıklama daha rica edeceğim. İleti kısmı yerine mesaj olarak yazarsam o mesaj da görünüyor olmayacak mı? Ben kimsenin kullandığım hashtagleri görmesini istemiyorum

    Yanıtla
    • Mustafa Öztürk

     Teşekkürler, maalesef kimsenin görmemesi mümkün değil. Story hashtag’lerinizi küçültüp bir emoji’nin arkasına gizleyebilirsiniz ya da okunmayacak kadar küçültebilirsiniz ancak ana sayfa paylaşımlarında bu mümkün değil. Yoruma yazarsanız biraz daha zorlaşıyor sadece.

     Yanıtla
 6. Mustafa

  Bilgileri yararlı buldum , ilk etapta yorumları kendi yazıyor zannettim fakat yorum yapma isteği oluştu bende, gerçekten güzel fikirler vermişsiniz ,tsk ederim

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Teşekkürler. Kesinlikle yorumarı kendim yazmıyorum : )

   Yanıtla
 7. Mehmet KARA

  Verimli olacağına Inanıyorum. Söyledikleriniz çok mantıklı. Çoğun içinde kaybolmaktansa, azın içinde öne çıkmak daha önemli. Teşekkür ederim güzel bilgileriniz için. Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Kolay gelsin.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   çok teşekkürler. bol şans!

   Yanıtla
 8. salih

  Merhaba. Hastag blogunuzdaki uygulamayi yapmaya calistim ancak hangi hastag icinde dusuk takipcili yuksek etkilesimli bir sayfa aradiysam bulamadim. Yani 15k nin altinda hic paylasim yapan yok.
  #Gunluksut
  #Organik
  #Organiklezzetler
  #Saglikliyasam
  Vs gibi gida üzerine bütün hastaglari taradim neredeyse ama herkesin binlerce takipcisi var. Beğeni sayısı da ona göre normal. Bana bu konu hakkinda ne önerirsiniz. Neredeyse bu taktiginizi yerine getirmek icin 1 haftadır hastag bulamadim diye paylaşım yapamadım. bir de o kadar çok hastag paylaşmışlarki hangisi o aradığım hastag diye girdiğimde o hastaglerde binlerce paylaşım var.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Sanırım bu sorunun cevabını instagram üzerinden vermiştim.

   Yanıtla
 9. Tuhan

  Merhaba. Anladığım kadarıyla yaptığınız bu hamle tamamen ücretsiz. İnsanlara gönülden yaptığınız bu danışmanlık, bizler için çok önem arz etmekte. Emek verip yazdığınız onca güzel yazılarınız için sizi kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Peki asıl soru şu: biz, sizin bu güzel davranışınızı nasıl size iyilik olarak döndürebiliriz? Yani size ne yapsak yarar sağlamış oluruz?
  Bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Merhabalar,

   Yazıları sosyal medya hesaplarında paylaşabilirsiniz : )

   Yanıtla
 10. nazan

  Çok kıymetli bilgilerinizden çok yararlandım çok teşekkürler, emeğinize sağlık

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Çok sevindim çok teşekkürler.

   Yanıtla
 11. Hakan

  merhaba tespit için keywordtoolio ve tagsfindercom gibi siteleri kullanmak daha kolay olmaz mı?

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Merhaba,

   Evet çok daha kolay olur ama işe yaramaz 🙂
   Kolay yollar değil, müşteri kazandıracak yollar anlatmaya çalışıyorum.

   Çok çok güzel bir soruydu, çok teşekkür ederim bu soru için.

   Yanıtla
   • Cumhur

    Merhabalar öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. İnternette araştırmalarım sonucu instagram 2020 algoritmasına göre 30 hashtag paylaşmak sayfayı spama düşürür gibi bir kanıya vardım. Genelde 6-11 arası en uygun diyorlar ama onu da neye göre diyorlar açıkçası onu da anlamadım. Sayı hakkındaki düşüncenizi de öğrenebilir miyim? Teşekkürler

    Yanıtla
    • Mustafa Öztürk

     hiçbir bilimsel verisel kaynağı, dayanağı olmayan bir şey bu. Bir kişi bunu yazdı artık kimse, 5 yıldır herkes evirip çevirip bunu yazıyor ama hiç kimse doğru mu yanlış mı test etmiyor. Taktikte belirttiğim şekilde ilgili hashtag’ler olduğu sürece her paylaşımda 30 hashtag kullanabilirsiniz. Eğer paylaştığınız içerik spam’se ki bu bilgileri paylaşanlar hep spam hesaplara sahip tek hashtag yazsanız da hatta hashtag yazmasanız da spam’e düşersiniz.

     Yanıtla
 12. Cengiz Aslan

  Çok güzel faydalı bir yazı olmuş. Oriflame kozmetik üzerine bir sayfam var. Kozmetik üzerine bir öneri hashtag varmı hangi hashtag kullanmalıyım acaba

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   “sihirli” hiçbir şey yok. sadece sizin emeğiniz var. yazıda anlattığım yöntemler ile kendiniz bulursanız işe yarıyor.

   Yanıtla
 13. Sibel

  Çok teşekkür ederim harika bilgiler öğrendim ve hemen uygulamak için araştıracağım ne kadar çok bilinçsizce uyguladığımı gördüm

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   çok teşekkür ederim.

   Yanıtla
 14. Erhan

  Merhabalar Erhan ben.balıkesir Gömeç Karaağaç bölgesinde denize sıfır villa imarlı arsalarımız var.Bununla ilgili hangi hastag ları önerirsiniz.nasil bir yol izlemeliyim.Şimdiden cok teşekkür ederim ve reklaminizi yapmaya başlıyorum

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   villalık arsa alacak insanı hashtag’lerde bulmak biraz zor olabilir. reklamları deneyin isterseniz.

   Yanıtla
 15. Ayse Güntay

  Merhaba bende el emegi yapan biriyim ilgili yazinizi okudum hastag arastirirken ornekteki gibi butik sayfasindaki #tarzcocuklar hastag ini neye gore belirlediniz obur hastaglardan farki neydi onu sectiniz burayi anlayamadim 😖 2 3 kere bastan okudum ama bu konuda yardimci olursaniz bende kendi icerigimle alakali hastaglari belirleyebilcegim tesekkur ederim

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Paylaşım sayısı azdı, ve büyük hashtag’te listelenen paylaşım tarz çocuklar hashtag’inde ilk sıradaydı.

   Yanıtla
 16. Keziban baş

  Merhaba öncelikle çok değerli paylaşımlarınız için teşekkürler. Ben emekli öğretmenim. Ergenlik cçağındaki öğrencilerimizin velileri ile bu dönemi nasıl atlatırız konusunu çok konuştuk. Onlara okuduğum bir kitaptan alıntı yaparak “keske bununla ilgili bir hap olsa da kullansak.” Diye cevap verirdim. Şimdi aynı şey aklıma geldi “keske instagram da # bulma ve müşteri arttırma ile ilgili bir ilaç olsa da içsek.’ Işimiz ne kadar kolay olurdu. Özellikli de benim gibi telefonda uğraşmak yerine resim yapmak isteyen biri için. Ama dediginiz gibi herkes kendi ilacını kendi bulmalı. Çok teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   çok teşekkürler

   Yanıtla
 17. Afife sahika

  Yorumdaki doğru sorulardan da eksik anlamalar tamamlanıyor. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   harika 🙂

   Yanıtla
 18. mehmet

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim zevkle takip ediyorum

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   çok teşekkürler.

   Yanıtla
 19. Ulaş

  Fitness ile ilgili paylaşımlar yapıyorum . Bilgilendirme olur antreman olur vb. şeyler ama çoğu hastaglar bizim ülkede yabancı kelimelerle kullanılıyor.Rakip sayfalarda örnek alabileceğim sizin aklınıza gelen bir hastag var mıdır acaba ?

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   yabancı hashtaglerin hiçbir işlevi yok. türkçe hashtag’ler bulmanızı tavsiye edebilirim anca.

   Yanıtla
 20. Serdar

  Bilgileriniz için sonsuz teşekkürler… Sizden ve burda ki diğer tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum.? Doğaltaş ve gümüş takı sayfam mevcut.Dediğiniz yöntemi yapmaya çalıştım ama iyi geri dönüş alamıyorum.Hatayı nerde yapıyorum acaba yardımcı olursanız çok sevinirim..Şimdiden herkese teşekkür ederim.

  Yanıtla
 21. aslı

  Eğer ki kitlemiz yabancı dil biliyorsa, ağırlıklı olarak yabancı hesapları takip ediyorsa, kendi paylaşımlarını %100 ingilize hashtag ile paylaşıyorsa tamamı olmasa bile hastaglerin en azından bir kısmında Ingilizce hashtag kullanmak bizi bir yere götürmez mi? Daha büyük bir ormanda kaybolmak gibi mi olur?

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   örneğiniz çok güzel, kesinlikle büyük bir ormanda kaybolmak gibi olur.
   Bunu öğrenmenin en güzel yolu bir paylaşımı sadece ingilizce bir paylaşımı da sadece türkçe hashtag’ler ile yapmak. Bu şekilde ikisinin performansını test edebilirsiniz.

   Ama burda dikkat etmek gereken şey şu ki ingilizce hashtag’lerde gören kişilerin %99’u türkçe bilmeyen kişiler olacak.

   Yanıtla
 22. Zeynep duman

  Hic dusunmedigim bi yonden yaklasmissiniz paylasiminiz icin cok tesekkurler. Tereddutte kaldigim tek nokta hashtag kullanan insanlar kullanip gecmiyormu tekrar girip o hashtag icerigine bakiyormu onu bilemedim

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   birçoğu kontrol ediyor : )

   ayrıca bu sadece yöntemlerden biri. kazandıran’la birleştiği zaman bazen biri bazen biri derken erişim hep yüksek oluyor.

   Yanıtla
 23. Özlem

  Çok teşekkürler bu çok değerli bilgiler için 🙂 Neden, neden, neden diye sorup cevabını alamadığım birçok noktaya değinmişsiniz. Günümü hatta geleceğimi aydınlattınız 🙂 Lütfen bu yardımlaşma bakış açısıyla paylaşmaya devam edin, bizler için çok değerli…

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Çok teşekkürler. Takip etmediyseniz instagram hesabımı da mutlaka takip edin. Orda 100’den fazla böyle paylaşım var : )

   Yanıtla
 24. onur

  Merhaba, şu ana kadar 160 adet paylaşımım olmuş. Eski Paylaşımları sizin yöntemle yeni bulacağım hashtag lar ile değiştirmek faydalı olur mu? Şimdiden çok teşekkürler

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Geç cevap oldu ama eski hesapları değiştirmenin bir faydası olmaz.

   Yanıtla
 25. babyykom

  tamam herşey tamam ama bir türlü keşfete düşmüyor hesabım örnek kullandığım #kızçocukgiyim #bayramlıkelbise #kızçocukikilitakım #hementeslimürünler # kızçocukgiyim ben mi yalnış kullanıyorum anlamıyorum bundan 3 ay öncesi benim 3 fatoğrafımdan 1 keşfetteydi

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   İçeriğin ne kadar etkileyici olduğu, takipçilerinizin bu içeriğe ne kadar etkileşim verdiği gibi faktörler de işin içinde. Hashtag’lerin tek başına bir olayı yok.

   Yanıtla
 26. Ayşe arslan

  Merhabalar bende netwörk marketing ile ilgili çalışıyorum benim oranım da çok düşük o alanka ilgili heştekler koyuyorum aslında ama ilgi çekmiyor sanırım

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   içeriğin kalitesi, takipçilerin içeriğe verdiği etkileşim hashtag’teki başarıyı da etkiliyoır. sadece doğru hashtag’i bulmak yetmiyor. Yine de bu taktikte anlattığım şekilde hashtag tespiti yapmaya çalışın.

   Yanıtla
 27. Nilgün

  Gerçekten çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz tebrikler ve teşekkürler

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   teşekkürler

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir