Bir Sayfa Seçin

Instagram Hashtag Taktiği: Instagram Hashtag Erişimini 44’e Katladık!

141 Yorum Yapıldı
Mustafa Öztürk tarafından yazıldı.

Instagram hashtag hesabınızı rezil ya da vezir yapabilir.
Eğer instagram sayfanız sınırsız müşteri getirsin istiyorsanız hashtag’lerinizi doğru seçmelisiniz.
Çünkü insanların sizi “keşfedebileceği” tek alan kullandığınız hashtag’ler.

Bu strateji o kadar etkili ki uyguladıktan hemen sonra müşterimin etiketler vasıtasıyla eriştiği kişi sayısını 44’e katladı.

Aşağıdaki görselde; hashtag’lerini herkes gibi kullanan işletme sahibinin hashtag’lerden yani konu etiketlerinden kaç kişiye ulaştığını görüyorsunuz: Yalnızca 28 kişi

Instagram etiket taktiğimi uygulamadan önce
Yanlış Hashtag Kullanmanın Sonucu

Aşağıdaki görselde ise aynı hesabın; bu yazıda anlatacağım kendi geliştirdiğim 100 Güldüren Hashtag Formülüm ile tespit ettiğimiz hashtag’lerini kullandıktan sonraki hashtag erişim sayısını görebilirsiniz. Tam 44 kat artarak kendisini takip etmeyen 1.259 yeni / farklı kişiye ulaştı.

Instagram etiket taktiğimi uyguladıktan sonra
100 Güldüren Hashtag Taktiğini Kullandıktan Sonra

Yüz Güldüren Hashtag Formülü’mün adım adım uygulamasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Formül adımlarını anlatmadan önce Instagram Hashtag’leri hakkında bilmeniz gereken en önemli şeyleri listeleyeceğim. Çünkü ülkemizde hashtag’ler hakkında bilinen her şey yanlış. (Bildiğini düşünen kişiler dahil.)

Instagram Hashtag Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 1. Hashtag’ler Paylaşımınız ile Alakalı Olmalıdır

Birçok küçük işletme daha fazla kişiye ulaşmak için #gününfotoğrafı #tbt #instaturkey vb hashtag’ler kullanıyor. Üzülerek söylüyorum ki bunlar sadece görüntü kirliliği yaratıyor ve hiçbir işe yaramıyor.

Böyle genel geçer hashtag’ler yerine işinizi, sektörünüzü tanımlayan, paylaşımınız ve hedef kitleniz ile alakalı hashtag’leri keşfedin.

Doğru hashtag’leri bulmayı yazının devamında ayrıntılı şekilde anlatacağım.

 1. En çok paylaşım yapılan instagram hashtag’leri en iyi hashtag’ler değildir.

Örneğin instagram üzerinden erkek giyim ürünleri satmaya ya da mağazanıza müşteri çekmeye çalışıyorsunuz.

#erkekgiyim hashtag’inde neredeyse 5 milyon paylaşım var.

Bu demek oluyor ki eğer on binlerce takipçiniz yoksa hashtag sayfasındaki başlıca gönderiler kategorisine asla giremeyeceksiniz ve gönderiniz son paylaşımlar arasında sadece birkaç dakika kalacak ve ardından kaybolup gidecek.

instagram en popüler hashtag
Erkek Giyim Hashtag Sayfası

Bunun yerine 100 bin – 300 bin paylaşım bandında, paylaşımınız ile alakalı hashtag’ler daha çok kişinin sizi görmesini sağlayacaktır.

 1. Hashtag’ler İçeriğinizi Anlatmak için Değil, Müşterilerinize Ulaşmak İçindir

Konu instagram hashtag’ler olunca yapılan bir diğer yanlış da sadece paylaşımımızı anlatan hashtag’ler kullanmak. Potansiyel müşterilerinizin en sık ziyaret ettiği hashtag’ler kendilerinin paylaşımlarına eklediği hashtag’ler. Bu nedenle mobilya satmak istiyorsanız #koltuktakımı hashtag’inde sadece rakiplerinizin paylaşımlarının olduğunu göreceksiniz. Ancak #sözümüzüverdik gibi söz ve nişan merasiminden sonra çiftlerin paylaştığı hashtag’ler sizi direkt hedef kitleye ulaştıracaktır.

Bu konudaki bir diğer yanlış uygulama da İngilizce Hashtag’ler kullanmak.

Sadece Türkçe Hashtag’ler Kullanın.

İşiniz ile alakalı olsa bile eğer ihracat yapmayı hedeflemiyorsanız İngilizce hashtag’ler kullanmayın. Keşfet sayfası algoritmasında dil kıstası olmadığı için Türkiye’deki potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için hiçbir yararı olmaz.

 1. Post paylaşımlarında 30, Story paylaşımlarında 10 instagram hashtag kullanabilirsiniz

Birçok işletme sahibi birkaç hashtag kullanarak paylaşım yapıyor. Bu kurşunlarınızı kullanmamak gibi. Eğer özel olarak bir çalışma yapmadıysanız gerçekten bu kadar hashtag girmek oldukça zor.  Ama birazdan okuyacağınız 100 Güldüren Hashtag Formülü’mü uyguladıktan sonra hedefinizi vurana kadar kurşunlarınızı kullanabileceksiniz.

 1. Hashtag’leri Gizlemek Mümkün

Instagram Hashtag Gizleme

Hashtag’leriniz gözükmesin istiyorsanız paylaşımınızı yaptıktan hemen sonra yorum olarak da hashtag’lerinizi ekleyebilirsiniz. Bu da aynı etkiyi yaratacaktır. Story’lerdeki hashtag’lerinizi de neredeyse görünmez olacak kadar küçültebilir ve bir emojinin arkasına saklayabilirsiniz.

Hashtag’ler hakkında doğru bilgileri öğrendiğimize göre şimdi adım adım uygulama metodumuza geçebiliriz.

Instagram Hashtag Taktiği: 100 Güldüren Hashtag Formülü

Bu hashtag stratejisini; sınırsız müşteriye giden yolda en doğru hashtag’leri tespit edip, en doğru şekilde kullanmanıza olanak sağlayarak hiçbir potansiyel müşterinizi kaçırmamanız için geliştirdim.  Bebek Kıyafetleri satmak isteyen bir işletmeyi örnek olarak işleyeceğim.

instagram hashtag taktiği
100 Güldüren Instagram Hashtag Taktiği

Hashtag’lerinizi tespit etmeye başlamadan önce bir not alma programı açmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü 100 tane instagram hashtag bulacağız.

En İyi Instagram Hashtag’lerini Bulma

Adım 1: Kazandıran Hashtag’leri Tespit Edin

Bu tek başına bile çok değerli bir bilgi.

İşiniz ile alakalı aklınıza ilk gelen, en popüler hashtag’lerden birinin sayfasına girin. Başlıca gönderiler kısmındaki bütün içerikleri inceleyeceğiz. Ben #bebekkıyafetleri hashtag’ini örnek olarak alıyorum.

Sırayla bu hashtag’teki en popüler 9 paylaşıma göz atın.

Instagram Etiket sayfası
Instagram Doğru Etiket Bulma

Bazı hesapların neden burada olduğunu anlamak kolay. On binlerce takipçisi var. Ama bazı hesapları göreceksiniz ki çok küçük bir takipçisi kitlesi olmasına rağmen bu listeye girmiş durumda.  İşte o paylaşımlardaki diğer instagram hashtag’leri bizim için önemli.

Örneğin NTC Butik’in sadece 778 takipçi ile bu listeye girdiğini görüp hashtag’lerine bakıyoruz.

Instagram Doğru Etiket Bulma
Instagram Kazandıran Etiketleri Bulma

Bu paylaşımdaki hashtag’leri incelediğimizde #tarzçocuklar gibi çok değerli bir hashtag’e ulaşıyoruz. Bu düşük rekabetli hashtag’teki başarısından dolayı Instagram bu paylaşımı #bebekkıyafetleri gibi popüler bir hashtag’te de başlıca gönderiler kısmına ekledi. Kazandıran Hashtag budur 🙂

Bu paylaşımdaki sizin ürünleriniz ya da hizmetiniz ile alakalı diğer hashtag’ler varsa onları da not alın.

Bu işlemi, sektörünüzün en popüler hashtag’leri için uygulayın. Başlıca gönderilerdeki düşük takipçili profillerin kullandığı hashtag’leri tespit ederek not alın.
Bu hashtag’lerde işinizle alakalı olan hem çok popüler yüz binlerce paylaşım olan hem de 10 bin – 100 bin arası az paylaşımlı olan hashtag’leri not tutma uygulamanıza kaydedin.

Ne kadar çok Kazandıran Hashtag tespit ederseniz Instagram sayfanız o kadar hızlı yayılacaktır.

Adım 2:  Potansiyel Müşterilerinizin Hashtag’lerini Tespit Etme

Ben Bebek / Çocuk kıyafetleri satıyorum. Benim müşterim kim? Anne – babalar. Büyük olasılıkla anneler 🙂 Gerçekten anne olan profiller tespit ediyorum. Bu kişilerin yaptığı paylaşımlara bakıyorum.

Burada kişilerden izin almadığım için arama sonuçlarını paylaşmayacağım. Ama birkaç anne profiline girdikten sonra şu hashtag’leri tespit ettim:

#miniğim #ilkgözağrım #canımoğlum #canımkızım

Bunlar çok değerli hashtag’ler çünkü bu hashtag’lerde neredeyse hiçbir rakip yok, sadece anne babaların paylaşımları var. Bu hashtag’leri paylaşımıma eklersem o gün paylaşım yapan anne – babaların çoğunun karşısına çıkabilirim. Ve hiç rakibim yok!

Potansiyel müşterilerinizin profillerini gezerek bulabildiğiniz kadar işinizle alakalı hashtag bulun ve not uygulamanıza kaydedin.

Daha iyi anlaşılması için bir örnek daha vereyim: Eğer bir restaurant’ınız varsa, diğer restaurant’ların hashtag’lerini değil, gerçek insanların yediği yemeği paylaşırken kullandığı türkçe hashtag’leri tespit edin.

Adım 3: Önerilen Hastagleri İnceleyin

Herhangi bir hashtag sayfasına girdiğinizde, hashtag’in alt tarafında Instagram sizin hashtag’iniz ile alakalı yeni hashtag’ler öneriyor.

Hem burada sizin ürünleriniz ile alakalı olan hashtag’leri not alın. Hem de önerilen hashtag’lerin sayfasına giderek, onlar için önerilen hashtag’leri de tespit edin. Buradan da bulabildiğiniz kadar alakalı hashtag’i not defterinize kaydedin.

Adım 4: Rakiplerinizi ve Bölgenizi Araştırın

Rakiplerinizin kullandığı, içinde markasının ismi geçmeyen hashtag’ler varsa bunları tespit edin. Eğer fiziksel bir mağazanız varsa, insanları buraya çekmek istiyorsanız bölgenizle alakalı hashtag’leri tespit edin. Sadece şehir isminden oluşan hashtag’lerden bashetmiyorum. #bursaanneleri #ankaraanneleri ya da #bursaetkinlikleri #ankaraetkinlikleri gibi şehrinizdeki insanların paylaştığı lokasyon bazlı hashtag’leri bulun. Lokasyon bazlı hashtag’lerde, mahalle, cadde, yakınlardaki avm’ler, üniversiteler vb hashtag olarak kullanılabilir.  Bebek / Çocuk kıyafetleri ile alakalı bölgesel hashtag’leri tespit etmek için şehrimdeki ünlü çocuk doktorlarının, özel çocuk hastanelerinin, özel okul ve kreşlerin hashtag’lerini inceleyerek bana uygun olanları tespit edebilirim.

Eğer fiziksel bir mağazanız, muayeneniz, işletmeniz varsa paylaşımlarınız sırasında muhakkak lokasyon ekleme özelliğini de kullanın. Her paylaşımınızda yakınlarınızdaki farklı bir caddeyi, okulu vs lokasyon olarak seçebilirsiniz.

Yukarıda anlattığım 4 yöntem ile 100 adet hashtag tespit ederseniz 100ünüz gülmeye çok yakın. İşin zor kısmı geride kaldı. Evet biraz uğraştırıcı bir işlem ancak bunu bir kere yapacaksınız ve yıllarca kullanabilirsiniz. Böyle büyük fayda sağlayacak bir iş için bir iki saat harcamak mucize gibi kısa bir süre aslında.

100 hashtag şart mı?

Hayır değil, bunu formülümün akılda kalıcı olması için seçtim. Burada amaç; sizin işinizle alakalı bulabildiğiniz kadar hashtag bulmanız. Eğer en fazla günde 1 paylaşım yapıyorsanız ya da küçük bir hedef kitleniz varsa daha az hashtag de kullanabilirsiniz. Ama yine de bu işlemleri yaparak size müşteri kazandıracak hashtag’leri tespit edin. #çocuk #bebek #erkek #kadın #giyim #istanbul gibi milyonlarca paylaşım alan hashtag’lerden verim almanız on binlerce gerçek takipçiye ulaşana kadar neredeyse imkansız. 

Adım 5: Hashtag Listeleri

Başta da dediğim gibi Instagram en fazla 30 hashtag’e izin veriyor. Şimdi yapmamız gereken; tespit ettiğimiz hashtag’lerden hashtag listeleri hazırlamak.

İçinde yukarıdaki 4 gruptan da hashtag’ler olan 4-5 farklı hashtag seti yapabilirsiniz.

Aynı hashtag’ler farklı listelerin içinde tekrar kullanılabilir.  Önemli olan her hashtag listesinde yukarıdaki 4 gruptan da hashtag olması.

Bunu da yaptıktan sonra bu hashtag listelerinizi bilgisayarda yaptıysanız kendinize mail atın ve telefonunuzdaki not uygulamanızda kullanmaya hazır bir şekilde bırakın.

Bundan sonra her paylaşımınızda bu hashtag listelerinden birini kopyala yapıştır yaparak paylaşımınıza ekleyebilirsiniz.

Burada da dediğim gibi, ben bu siteyi küçük işletmelerin müşteri sayısını arttırarak Türkiye’nin refahını yükseltmeyi hedeflediğim için açtım. Bu yazıyı işletme sahibi ya da instagram hesabını büyütmek isteyen arkadaşlarınızla paylaşırsanız  siz de bana yardım etmiş olursunuz.

Eğer sıradaki yazılardan haberdar olmak istiyorsanız buradan mail listeme kayıt olabilirsiniz.

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Instagram mükemmel bir Pazar yeri. Instagram müşteri çekme ise mükemmelden de iyi. Ama yeni açılmış Instagram hesabınıza giriş yaptığınızda sizi endişeye düşüren iki soru var: "Instagram hesabımı nasıl büyüteceğim?" "Benim ürünümü / hizmetimi satın alacak müşterileri...

Instagram Reklam Verme Hakkında Her Şey

Instagram Reklam Verme Hakkında Her Şey

Türkiye’nin en faydalı Instagram Reklam Verme rehberine hoş geldiniz!
En doğru şekilde instagram reklamı verebilmeniz için hem telefondan hem bilgisayardan Adım Adım Instagram Reklam Verme’den, Instagram Reklam Ücretlerine, Story reklamı vermekten hedef kitle seçimine kadar Instagram’a Reklam Verme’den önce bilmeniz gereken her şey hakkında kapsamlı bir rehber hazırladım.

141 Yorumlar

 1. Emel

  Bilgilendirmeleriniz çok güzel, anlaşılır ve başarılı
  Teşekkür ederim 🙏

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   teşekkürler Emel hanım

 2. Münire Gumcu

  Çok teşekkür ederim çok değerli bilgiler okudum sağolun

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   teşekkürler

 3. İnci Yücesan

  Bu zamana kadar gördüğüm en yalın ve anlaşılır anlatım, yolunuz açık olsun

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   teşekkürler inci hanım

 4. Eda

  Bilgilendirmeleri biz için çok tşk ederim çok anlaşılır dilde ve örneklendirmeler ile anlatıyorsunuz emeğinize sağlık

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   teşekkürler

 5. meltem gönen

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim sosyal medyaya yeni hakim olmaya öğrenmeye başladğım dönemde karşıma çıktığınız için teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   başarılar

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir