Bir Sayfa Seçin

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

242 Yorum Yapıldı
Mustafa Öztürk tarafından yazıldı.

Instagram mükemmel bir Pazar yeri.
Instagram müşteri çekme ise mükemmelden de iyi.
Ama yeni açılmış Instagram hesabınıza giriş yaptığınızda sizi endişeye düşüren iki soru var:

“Instagram hesabımı nasıl büyüteceğim?”
“Benim ürünümü / hizmetimi satın alacak müşterileri Instagram’da nasıl bulacağım?”

Birazdan okuyacağınız 9 x 9 Taktiği ile ÜCRETSİZ olarak yüzlerce potansiyel müşterileriniz ile kalıcı bağlantı kuracaksınız.

9 x 9 taktiği; Instagram hakkında öğrenebileceğiniz en önemli, en pratik, en işe yarar bilgi olacak.

Instagram hesabınızı ister yeni açmış olun, isterseniz yüz binlerce takipçiniz olsun. 9 x 9 taktiği; potansiyel müşterileri ile anlamlı ilişki kurmak isteyenlere her zaman ilk tavsiyem oldu.

Instagram Müşteri Çekme Taktiği İşe Yarıyor mu?

Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9
Instagram Müşteri Çekme Taktiği: 9 x 9

Keşfet101, 2015 yılında iki genç üniversiteli tarafından, sıfır reklam bütçesi ile kurulmuş bir seyahat şirketiydi. Başlangıçta kendi çevrelerinden onlarla birlikte Hindistan, Mısır gibi kadim toprakları en uygun fiyata keşfedecek 10 kişilik gruplar oluşturup yılda 2-3 tur düzenliyorlardı.

2017 yılı sonunda bana geldiklerinde takipçi sayıları 1.000 bile değildi ve reklam için paraları yoktu.

Hiç para harcamadan 7 Ayda Nasıl 10.000 potansiyel müşteri Keşfet101 takipçisi oldu?

Ancak büyük hayalleri ve ne gerekirse yapmalarını sağlayacak çalışkanlıkları vardı.

9 x 9 taktiğini o kadar yoğun uyguladılar ki bazı günler instagram onları durdurdu ve 1 gün boyunca fotoğraf like’lamalarına bile izin vermedi.

Ancak bu çalışmalar sayesinde keşfet101, 7 ay gibi kısa bir süre içerisinde 10.000’den fazla gezgin kazandı. Takipçi demiyorum, kesfet101 ile birlikte bugün olmasa da bir gün seyahat etmek isteyen 10.000 gezgin takipçisi oldu.

Bugün keşfet101’in 20.000’den fazla organik takipçisi var, ekipleri 10 kişiyi aştı ve yılda 80’den fazla tur düzenliyorlar.

Yukarıda da dediğim gibi, uyguladığınız takdirde tüm hayatınızı değiştirecek bir taktik 9 x 9 taktiği.

Instagram Müşteri Çekme Nasıl Yapılır?

Bu soruyu duymadığım tek bir gün bile geçmiyor. Müşterilerim, müşterilerimin tanıdıkları, telefonda, mail ile, herkesin derdi instagram’ta takipçi kasmak, instagram hesabı büyütmek, instagram’da marka olmak.

Bu taktiği herkese gözüm kapalı anlatıyorum çünkü hayatımın son 9 yılını insan psikolojisini anlamaya ve tersine mühendislik uygulayarak bu bilgileri etkileşim içinde topluluklar oluşturmak için harcadım. 9 x 9 taktiği bir teori değil, pratiğe dayalı ve daha önce bu taktiği uygulayan yüzlerce hesabı büyüttü.

Sosyal Medya’da Başarının Tek Kuralı:

Sosyal Medya’da başarılı olmanın tek kuralı var: Sosyal olmak 🙂

Eğer takipçileriniz; sizinle ya da ürününüzle ilgili insanlar değilse kaç takipçinizin olduğunun hiçbir önemi yok. Geçen ay danışmanlık için gelen müşterimi örnek vereceğim. Müşterim; Bursa’da bir restaurant. Büyük yatırımlar yapılmış. Hem para hem emek harcanmış. 8.250 takipçisi var, ama bu 8.250 takipçinin sadece %9’u Bursa’da.

Bunun tek nedeni var; sosyal olmadan sosyal medyada büyümeye çalışmak.

Instagram ya da herhangi bir sosyal medya platformu aracılığıyla müşteri kazanmak, işinizi büyütmek istiyorsanız müşterilerinizin olduğu yerdeki muhabbete dahil olmanız gerekiyor.

Instagram Müşteri Çekme: 9 x 9 Taktiği

Birinci 9, bir hashtag sayfasına girdiğinizde karşınıza çıkan instagram paylaşımı sayısı. İkinci 9 ise sizin her gün bu taktiği uygulamanız gereken hashtag sayısı. Özetle; 9 x 9 taktiği, sizin ürününüz ya da hizmetiniz ile alakalı olma olasılığı en fazla olan 9 hashtag veya lokasyon’daki en popüler 9 içeriğe her gün yorum yaparak buradaki muhabbete dahil olmaktır.

15 senedir (forum zamanları, blog zamanları vs) internette topluluk oluşturan biri olarak her toplantımda, her strateji sunumumda şunu söyledim: Kendi topluluğunuzu oluşturmak istiyorsanız; muhabbete dahil olacaksınız. 9 x 9 taktiği de bunun en önemli aşaması.

Bunu bilmek, uygulamaya ve başarmaya yetmiyor. Adım adım uygulama planı için okumaya devam edin.

Adım 1: En İyi Hashtag ve Lokasyonları Bulma

Kolay, çok etkili ancak çoğu kişi yanlış bir bakış açısıyla baktığı için doğru hashtag’leri bulamıyor. Örneğin diyetisyensiniz ve İzmir’de Kıbrıs Şehitleri Caddesinde kliniğiniz var. Online takip yapmadığınızı, kliniğinize müşteri çekmek istediğinizi var sayıyorum. Buradaki hashtag’ler 9 x 9 taktiğini uygulamak içindir. Paylaşımlarınız için kullanabileceğiniz hashtag stratejilerini daha sonra yazacağım.

Size en uygun hashtag’lerin #diyet #diyetlistesi ya da #izmirdiyet gibi popüler hashtag’ler olduğunu düşünebilirsiniz ama değil. Buralarda sadece diğer diyetisyenlerin paylaşımlarına denk geleceksiniz.

Sizin için en iyi hashtag’ler;

 • kordon
 • kıbrısşehitleri
 • izmirkuaför
 • izmir
 • alsancak

Hashtag’lerini kullanarak paylaşım yapanlar ve paylaşım yapanların takipçileridir. Bu gözle bakarak müşteriniz olma ihtimali en yüksek olan hashtag’leri tespit edin.
Hashtag’leri keşfetmenin bir kolay yolu da herhangi bir hashtag girdiğinizde instagram’ın size önerdiği diğer hashtag’lere göz atmak.

Instagram Müşteri Bulma: Önerilen Hashtag'ler
Instagram Müşteri Bulma: Önerilen Hashtag’ler

İkinci aşama olarak instagram arama sayfasındaki YERLER’e göz atıyoruz.
Burada yakınımızdaki yerler, caddeler, mahalleler çok önemli. Popüler Hashtag’lerin hepsi bir şeyler satmak isteyen işletmelerle dolu olsa da lokasyonlarda hala gerçek insanların popüler paylaşımlarına ulaşabiliyorsunuz.

Lokasyon keşfetmek için de arama sayfasında YERLER kısmına geldikten sonra Yakınımdaki Yerler seçeneğine dokunarak yakınlarınızdaki popüler yerleri görebilirsiniz. Ayrıca yakınlardaki Starbucks gibi popüler mekanlar da hedef kitlenizi bulabileceğiniz yerler.

Instagram Müşteri Çekme: Lokasyon Araması

Bu bakış açısıyla bakarak sizin için önemli olan en az 9 lokasyon ve 9 hashtag tespit ederek bunları not alın.

Adım 2: 9 x 9 Taktiğine Uygun Şekilde Instagram Yorumlarınızı Yapın

Evet, 9 hashtag ya da lokasyonunuzu belirlediniz. Şimdi sırayla bu 9 hashtag ya da sayfaya girin. Bu hashtag ya da lokasyonda atılmış en popüler 9 paylaşım karşınızda. Bunlardan paylaşım yapanın sayfasına, hakkımda kısmına, paylaşımın altındaki açıklamaya göz atın ve paylaşım yapanlar için değer üretebilecek bir yorum yapmaya çalışın.

Tabii ki herkese uzun uzun yapmak yorucu ama bundan kastım “sayfamı takip edin” gibi konuyla hiç alakasız bir paylaşımı kopyala yapıştır şeklinde herkese yazmaya kalkmayın. Emeğiniz boşa gider, kimse de paylaşmaz.

Bunun yerine örneğin yaptığı saçın fotoğrafını ya da videosunu paylaşmış bir kuaför’e; “👏👏 elinize sağlık” gibi sıcak bir yorum yapmanızı öneririm. Ya da kordon’dan paylaşılan bir gün batımı fotoğrafına “harika manzara” yazabilirsiniz. Eğer paylaşımda ya da yorumlarda sorulmuş bir soru varsa bu soruya cevap verebilirsiniz. Eğer paylaşım size bir arkadaşınızı ya da başka bir hesabı hatırlattıysa yorumda onu etiketleyebilirsiniz. Önemli olan yorumunuzun paylaşımın bağlamını desteklemesi.

Yorum yapın, like’layın, takip edin, cevap verin, paylaşın… Bunları yapmak, taktiğiniz oturduğunda 30 saniyenizi bile almayacak.

Dediğim gibi, roman yazmanıza gerek yok. Bağlantı kurmak ve etkileşime geçmek yeterli. Bunları yaptığınız zaman zaten sosyal medyada başarılı olmanın tek kuralı olan sosyalliği gerçekleştirmiş olacaksınız.

Adım 3: Bağlantı kurmaya ve etkileşime geçmeye devam edin.

Ve ikinci adımı her gün tekrarlayın. Bu kadar basit.

Buna uzun süre devam ederseniz başarıya ulaşacağınızın garantisini veriyorum. Yorumlarınız ne kadar iyi olursa da başarınız o kadar büyük olacak.

Diyetisyen örneğimize rakamlarla tekrar göz atalım:

Günde 9 hashtag ya da 9 lokasyondaki en popüler 9 içeriğe yorum yapıyor:

9 * 9 = 81

Bu yorumlara 1 sene boyunca devam ediyor. Tatilleri vs çıkaralım 300 gün diyelim:

81 * 300 = 24.300

Her yorumunu paylaşım sahibi dışında 15 kişi daha okuduğunu varsayalım ki gerçekte bu rakam çok daha fazla:

24.300 * 15 = 364.500

Yazıyla: üçyüz altmış dört bin beş yüz kişi.

Direkt temas ettiğin, ben burdayım dediğin ve senin çevrende yaşayan ya da ürünün ile ilgilenen 364.500 kişi. Bu inanılmaz bir rakam.

Reklamla, parayla yapılamayacak bir başarı. Ve ÜCRETSİZ.

Burada da dediğim gibi, ben bu siteyi küçük işletmelerin müşteri sayısını arttırarak Türkiye’nin refahını yükseltmeyi hedeflediğim için açtım. Bu yazıyı işletme sahibi ya da instagram hesabını büyütmek isteyen arkadaşlarınızla paylaşırsanız siz de bana yardım etmiş olursunuz.

Eğer sıradaki yazılardan haberdar olmak istiyorsanız buradan mail listeme kayıt olabilirsiniz.

Instagram Reklam Verme Hakkında Her Şey

Instagram Reklam Verme Hakkında Her Şey

Türkiye’nin en faydalı Instagram Reklam Verme rehberine hoş geldiniz!
En doğru şekilde instagram reklamı verebilmeniz için hem telefondan hem bilgisayardan Adım Adım Instagram Reklam Verme’den, Instagram Reklam Ücretlerine, Story reklamı vermekten hedef kitle seçimine kadar Instagram’a Reklam Verme’den önce bilmeniz gereken her şey hakkında kapsamlı bir rehber hazırladım.

242 Yorumlar

 1. Olcay Ocak

  Yardımlarınız için minnettarım.Teşekürler

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Teşekkürler 🙌🏻

  • Mustafa Öztürk

   teşekkürler

  • Songül

   Harikasınız

  • Mustafa Öztürk

   teşekkürler

  • Hüseyin Oğuz

   Üstad süpersiniz verdiğiniz bilgiler harika çok teşekkür ediyorum

 2. Reşit Çukurova

  Merhaba. Bilekilde denk geldi ve mail listenize kaydoldum. Hepsini tek tek okudum. Bu maillerde bile yazdıgınız tavsiyeler bi harika. Her gün gelecek yeni mesajı sabırsızlıkla bekliyor ve mümkün olduğunca uygulamaya çalışıyorum. Ama en kötüsüde bu tavsiye ve bilgi mesajlarının bigün sona ermesi:) Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   Ben bilgi paylaşmayı hiç bırakmayacağım için tavsiyelerin de sonu you. Instagram’da da 200’den fazla içerik mevcut, hepsinde farklı fakrlı sayısız tavsiye var ^^

  • Mukarama Yakşi

   Mustafa bey çok teşekkür ederim. Dersleriniz, gerçekten de alanında deneyimi olan kişinin tecrübeye dayalı tavsiyelerini içermekte.

  • Mustafa Öztürk

   teşekkürler

 3. Esra

  Çok teşekkürler denemeye devam.

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   başarılar

 4. Esra Saraçoğlu

  Şimdiden kafamda yeni bir ufuk açıldı bile Biraz sabırla kim bilir ne güzel Gelişmeler olacak vesilenizle teşekkür ediyorum Mustafa bey

  Yanıtla
  • Mustafa Öztürk

   başarılar diliyorum

 5. kumsal

  Selamlar; online diyet takibi yaptığımda çok genişlediği için kitle nasıl ve hangi hashtagleri kullanmam konusunda kafam karıştı..

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir